Jakie błędy najczęściej popełniają kredytobiorcy?

Aby korzystać z usług i produktów kredytowych z maksymalnym zyskiem obywatelom warto jest unikać pewnych błędów. O co tutaj chodzi?

Błąd 1. Nie czytać umowy

Wielu obywateli nie chce tracić czasu na czytanie dokumentów, w wyniku czego podpisuje umowę, nie znając jej ważnych fragmentów. Otrzymując kredyt w banku lub pożyczkę w firmie mikrofinansowej, kredytobiorca musi rozumieć, na co zgadza się. Kwota kredytu, oprocentowanie, warunki ubezpieczenia, kary za zaległe należności – wszystko to jest określone w umowie i będzie lepiej, jeśli kredytobiorca dokładnie zapozna się ze wszystkimi warunkami, aby w przyszłości kredyt nie obrócił się w miłą niespodziankę.

Błąd 2. Nie szukać najbardziej korzystne oferty

Czasami warto jest poświęcić trochę swojego czasu na szukanie korzystnych ofert, da się wtedy zaoszczędzić sporo pieniędzy. Porównując oprocentowania firm i warunki kredytowania, zawsze można wybrać najbardziej korzystną ofertę. Na przykład, niektóre firmy mikrofinansowe oferują nowym klientom uzyskanie pożyczki ze stawką procentową w wysokości 0%. Więcej informacji można znaleźć w materiale "Gdzie można dostać darmowy kredyt w Polsce?".

Błąd 3. Nie szukać rozwiązania problemy zadłużenia 

Jak dla wierzyciela, jak i dla kredytobiorcy w przypadku problemów ze spłatą długu, ważne jest, aby jak najszybciej usiąść do stołu negocjacyjnego, aby wspólnie znaleźć wyjście z sytuacji. Jednak niektórzy kredytobiorcy wolą się chować, ukrywać, nie próbując nawiązać kontakt z kredytodawcą. W wyniku naliczane są kary, odsetki, kwota długu szybko wzrasta. Zapłacić trzeba w każdym razie, co prawda, teraz już o wiele więcej.

Błąd 4. Nie tworzyć poduszkę bezpieczeństwa

Jeśli dziś sytuacja finansowa kredytobiorcy ma się dobrze, to nie znaczy, że tak będzie zawsze. Jutro wszystko może się zmienić, kredytobiorca, na przykład, może stracić pracę. W tym przypadku nie zaszkodzi mała poduszka bezpieczeństwa, która złagodzi sytuację, pomoże wypłacać dług dopóki kredytobiorca nie przeprowadzi negocjacje z wierzycielami w sprawie restrukturyzacji kredytu.

Podoba Ci się?

441


Czytaj również: