Według Krajowego Rejestru Długów firmy i konsumenci w naszym kraju są zadłużeni na kwotę ponad 26 mld złotych. Zdecydowana większość to niespłacone na czas zobowiązania konsumenckie. W bazie jest to około 6 milionów kredytów. Aby ocenić skalę zjawiska i stan gospodarki, potrzebne nam porównanie. Co spłaca się najtrudniej i kto ma z tym największe kłopoty? Jak nasza sytuacja wygląda na tle Europy?
Kłopotliwe kredyty konsumpcyjne
Jeśli chodzi o zaległości w spłacaniu rat, przodują konsumenci. Statystyki nie kłamią. Co ciekawe jest to charakterystyczne również dla Polski. Mimo to większość rozwiniętych państw europejskich boryka się z dużo większym zadłużeniem małych i średnich przedsiębiorstw. U nas ten odsetek jest znacznie niższy. Według cytowanego wcześniej Rejestru, kredytów konsumenckich jest prawie dwa razy więcej niż firmowych. Świadczy to o stabilności rodzimej gospodarki. Jeśli więc to konsumenci są najbardziej zadłużoną grupą, z czym sobie nie radzą? Według Rejestru najbardziej zdradliwe są tak zwane kredyty „na życie”. Od 2006 ich odsetek gwałtownie wzrasta. W grupę tę wliczane są karty kredytowe i pożyczki niewielkich kwot. Pożyczki sezonowe, które są popularne w okresie świąt i wakacji, to coś, na co statystyczny Polak po trzydziestce szybko się decyduje. Zwykle nie jest to jednak jego jedyne zobowiązanie. Według danych staramy się regularnie spłacać kredyty hipoteczne i płacić rachunki. Przez to na życie i raty innych kredytów już nie wystarcza. Zwykle jest to początek kłopotów.
Gdzie znaleźć pomoc?
Warto pamiętać, że szczególnie dzisiaj łatwiej dłużnikowi dogadać się z wierzycielem. Wraz z rozwojem rynku usług kredytowych, ukształtowały się przyjazne przepisy windykacyjne. Co cenne, łatwiejszy jest też dostęp do pomocy prawnej i informacji o prawach konsumenta. Banki często by utrzymać przy sobie klienta firmy pożyczkowe oraz banki skłonne są obniżyć wysokość raty lub korzystnie skonsolidować większą liczbę zobowiązań. W razie kłopotów możemy szybko znaleźć miejsce bezpłatnej pomocy prawnej znajdujące się najbliżej naszego domu. Warto skorzystać z tej możliwości szczególnie przy wątpliwościach lub w przypadku odmowy ze strony banku.
Prognozy
Komisja Gospodarcza Unii Europejskiej ustaliła, że bezpiecznym progiem dla gospodarki danego kraju jest zadłużenie na poziomie 133% PKB. Jak to jednak wygląda na tle innych krajów i jak to się ma do naszego PKB? Średnia europejska to około 150%. W Polsce współczynnik ten jest dwukrotnie niższy. Kwota, od której zaczęliśmy, czyli 26 miliardów złotych, brzmi dość poważnie. Ale jest to tak naprawdę krzepiąca wiadomość. Warto jednak pamiętać, że Rejestr nie obejmuje pozabankowych pożyczek online, a udział tych właśnie produktów na polskim rynku finansowym jest coraz większy. Nie pożyczajmy więc pod wpływem impulsu i starajmy się myśleć perspektywicznie, a łatwiej nam będzie uniknąć kłopotów.
Tarata
Michał Wójcik
Najbardziej podoba mi się w Taracie to, jak dostosowuje rekomendacje do moich potrzeb. Wystarczyło, ...
przeczytaj to całkowicieTarata
Kacper Nowak
Korzystanie z Taraty to był prawdziwy relaks. Proces składania wniosku jest szybki i bezproblemowy. ...
przeczytaj to całkowicieTarata
Piotr N
Tarata naprawdę oferuje szeroki wachlarz pożyczek. Od opcji dla osób z dobrą historią kredytową po a...
przeczytaj to całkowicieTarata
Marek Kowalczyk
Miałem kilka pytań podczas procesu i skontaktowałem się z obsługą klienta Taraty. Byli bardzo uprzej...
przeczytaj to całkowicieTarata
Szymon Jabłoński
Tarata jest idealna w sytuacjach awaryjnych. Kiedy potrzebowałem pilnie pieniędzy, znalazłem ofertę,...
przeczytaj to całkowicie