Jakie są różnice między kredytem a pożyczką?

Kredyt oraz pożyczka to pojęcia, które są bardzo często mylone i używane zamiennie. W obu przypadkach chodzi oczywiście o zaciągnięcie zobowiązania finansowego w instytucji finansowej. Różnica polega przede wszystkim na tym, gdzie pożyczamy pieniądze. Ale to oczywiście nie wszystko. Sprawdźmy, co jeszcze różni te dwa pojęcia. Taka wiedza przyda się z pewnością i ułatwi nam odnalezienie się na bogatym rynku usług finansowych.

polskie pieniądzeCzym jest kredyt?

Kredytu może nam udzielić wyłącznie bank. Takie zobowiązanie wiąże się z dodatkowymi opłatami. W przeciwieństwie do pozabankowych pożyczek online, nie otrzymamy tu gotówki bez dodatkowych kosztów. W ich skład wchodzą różnego rodzaju opłaty, odsetki oraz prowizja. Możemy także wykupić ubezpieczenie naszego zobowiązania.

W przypadku banków istotne jest również to, na co potrzebujemy pieniędzy. Taka informacja znajdzie się w umowie kredytowej. W dodatku jeśli okażę się, że wykorzystujemy gotówkę niezgodnie z umową, bank może zażądać ich zwrotu. Ciekawostką jest też to, że bank w zasadzie nie pożycza nam swoich pieniędzy, a jedynie zarządza środkami, które powierzyli mu jego klienci – na przykład w ramach lokaty. Stąd dodatkowe koszty.

Co wyróżnia pożyczkę?

Pożyczki możemy zaciągać w pozabankowych instytucjach finansowych. Wśród nich możemy wyróżnić firmy pożyczkowe takie jak Vivus czy Lendon, ale również lombardy czy serwisy oferujące pożyczki społecznościowe. W każdym przypadku warunki są ustalane indywidualnie przez daną firmę. Ale zazwyczaj są one znacznie łagodniejsze niż w przypadku ofert bankowych. W tym przypadku firmy nie interesują się tym, na co chcemy pożyczyć gotówkę. Weryfikacja potencjalnego pożyczkobiorcy jest też łagodniejsza. Często nawet negatywne wpisy w bazach dłużników nie dyskwalifikują nas jako kandydata na dodatkową gotówkę. Hitem ostatnich lat jest też oferta pierwszej pożyczki za darmo. Jeśli takie zobowiązanie spłacimy w ustalonym terminie, oddamy tylko pożyczoną kwotę. Bez żadnych dodatkowych opłat czy prowizji.

Pozabankowy rynek usług finansowych podlega kontroli KNF (Komisja Nadzoru Finansowego). Regulacją działań i nadzorem nad bankami zajmuje się z kolei Komisja Nadzoru Bankowego. W obu przypadkach mamy zatem do czynienia z konkretnymi zasadami, które dbają o bezpieczeństwo pożyczkobiorców.

To, czy powinniśmy zdecydować się na kredyt czy pożyczkę, zależy od wielu czynników. Duże znaczenie ma nasza historia kredytowa oraz to, ile i na jaki cel chcemy pożyczyć. W przypadku mniejszych sum, idealnym rozwiązaniem będą darmowe pożyczki przez Internet. W ten sposób otrzymamy nawet kilka tysięcy złotych. Jeśli szukamy pieniędzy na zakup auta czy mieszkania, lepszym pomysłem będzie zwrócenie się do banku.

Podoba Ci się?

584


Czytaj również: