Kredyt oraz pożyczka to pojęcia, które są bardzo często mylone i używane zamiennie. W obu przypadkach chodzi oczywiście o zaciągnięcie zobowiązania finansowego w instytucji finansowej. Różnica polega przede wszystkim na tym, gdzie pożyczamy pieniądze. Ale to oczywiście nie wszystko. Sprawdźmy, co jeszcze różni te dwa pojęcia. Taka wiedza przyda się z pewnością i ułatwi nam odnalezienie się na bogatym rynku usług finansowych.
Czym jest kredyt?
Kredytu może nam udzielić wyłącznie bank. Takie zobowiązanie wiąże się z dodatkowymi opłatami. W przeciwieństwie do pozabankowych pożyczek online, nie otrzymamy tu gotówki bez dodatkowych kosztów. W ich skład wchodzą różnego rodzaju opłaty, odsetki oraz prowizja. Możemy także wykupić ubezpieczenie naszego zobowiązania.
W przypadku banków istotne jest również to, na co potrzebujemy pieniędzy. Taka informacja znajdzie się w umowie kredytowej. W dodatku jeśli okażę się, że wykorzystujemy gotówkę niezgodnie z umową, bank może zażądać ich zwrotu. Ciekawostką jest też to, że bank w zasadzie nie pożycza nam swoich pieniędzy, a jedynie zarządza środkami, które powierzyli mu jego klienci – na przykład w ramach lokaty. Stąd dodatkowe koszty.
Co wyróżnia pożyczkę?
Pożyczki możemy zaciągać w pozabankowych instytucjach finansowych. Wśród nich możemy wyróżnić firmy pożyczkowe takie jak Vivus czy Lendon, ale również lombardy czy serwisy oferujące pożyczki społecznościowe. W każdym przypadku warunki są ustalane indywidualnie przez daną firmę. Ale zazwyczaj są one znacznie łagodniejsze niż w przypadku ofert bankowych. W tym przypadku firmy nie interesują się tym, na co chcemy pożyczyć gotówkę. Weryfikacja potencjalnego pożyczkobiorcy jest też łagodniejsza. Często nawet negatywne wpisy w bazach dłużników nie dyskwalifikują nas jako kandydata na dodatkową gotówkę. Hitem ostatnich lat jest też oferta pierwszej pożyczki za darmo. Jeśli takie zobowiązanie spłacimy w ustalonym terminie, oddamy tylko pożyczoną kwotę. Bez żadnych dodatkowych opłat czy prowizji.
Pozabankowy rynek usług finansowych podlega kontroli KNF (Komisja Nadzoru Finansowego). Regulacją działań i nadzorem nad bankami zajmuje się z kolei Komisja Nadzoru Bankowego. W obu przypadkach mamy zatem do czynienia z konkretnymi zasadami, które dbają o bezpieczeństwo pożyczkobiorców.
To, czy powinniśmy zdecydować się na kredyt czy pożyczkę, zależy od wielu czynników. Duże znaczenie ma nasza historia kredytowa oraz to, ile i na jaki cel chcemy pożyczyć. W przypadku mniejszych sum, idealnym rozwiązaniem będą darmowe pożyczki przez Internet. W ten sposób otrzymamy nawet kilka tysięcy złotych. Jeśli szukamy pieniędzy na zakup auta czy mieszkania, lepszym pomysłem będzie zwrócenie się do banku.
Cashtero
Sławek_PL1980
Dostałem pożyczkę, ale za małą kwotę, musiałem szukać dodatkowych środków.
Hajsonline
Przemysław Kowalczyk
Bardzo drogo, ale w sytuacji kryzysowej nie miałem wyboru.
Crezu
Emilia.Szymanska
Bardzo dobra opcja dla osób, które potrzebują gotówki na już.
Minicapital
Emilia Jóźwiak
Dzięki nim naprawiłem samochód przed długą podróżą.
Monetkowo
Artur Wiśniewski
Cieszę się, że mogłem szybko naprawić samochód, ale odsetki były wysokie.