Jak pożyczać, pracując za granicą?

Jak pożyczać, pracując za granicąW ciągu ostatniej dekady głównie z powodów ekonomicznych za granicę wyjechało kilka milionów polaków. I choć w ostatnich latach część z nich zdecydowała się na powrót poza granicami Polski wciąż mieszka i pracuje bardzo wielu naszych rodaków. Z racji obcego obywatelstwa mają oni niewielkie szanse na zaciągnięcie kredytu czy pożyczki na emigracji. Brak historii pożyczkowej w tamtejszych bankach skutecznie blokuje procedurę pożyczkową. Sprawę dodatkowo utrudniają różne zasady obowiązujące na rynkach pożyczkowych w Polsce i za granicą. Gdzie więc może pożyczyć pieniądze Polak pracujący i mieszkający za granicą? Czy dostępne są także pożyczki za darmo?

 

Pracujesz za granicą, nie pożyczasz

Mimo że większość osób pracujących za granicą może poszczycić się wyższą wypłatą, znacznie trudniej im pożyczać. Dlaczego mimo lepszej zdolności pożyczkowej nie budzą zaufania w pożyczkodawcach? Jak wspomnieliśmy, mało który emigrant może liczyć na kredyt w kraju, do którego przybył żyć i pracować. Dzieje się tak głównie dlatego, że nowoprzybyli nawet po kilku latach pobytu nie mają zwykle pełnej dokumentacji niezbędnej do wniosku pożyczkowego w danym kraju. Procedury pożyczek dla osób bez obywatelstwa są zawiłe a szansa na samą pożyczkę online niewielka.

Sytuacja, w której Polak pracujący za granicą wnioskuje o pożyczkę w naszym kraju daje mu niewiele większe szanse na pożyczkę. Dotyczy to głównie osób zatrudnionych przez zagranicznego pracodawcę i nieposiadających rachunku bankowego w jednym z polskich banków. Nie spełniają one podstawowych warunków stawianych klientom przez większość firm z branży pożyczkowej i tym samym tracą szansę na pożyczkę przez internet. Dzieje się tak, dlatego, że firmy pożyczkowe obawiają się ryzyka, które ponoszą, powierzając pieniądze komuś mieszkającemu poza krajem. Komplikuje to ewentualne procedury ściągania należności gdyby pożyczka nie została spłacona na czas.

Wyjątek od reguły

Czy to oznacza, że zaczynając pracę za granicą automatycznie tracimy szansę na szybką chwilówkę? Dzieje się tak tylko wtedy, gdy zostajemy zatrudnieni przez zagranicznego pracodawcę. Tracąc zameldowanie w Polsce i zamykając tu konto bankowe tracimy możliwość wnioskowania o kredyt lub szybką pożyczkę. Wyjątek stanowią sytuacje, gdy za granicę jedziemy tylko sezonowo, a naszym pracodawcą pozostaje na przykład polska agencja pośrednictwa pracy. Jeśli nadal posiadamy przy tym polski rachunek bankowy i na niego wpływa wypłata możemy swobodnie starać się o każdą pożyczkę. W takiej sytuacji bowiem pożyczkodawca jasno widzi, że centrum naszego życia nadal jest w kraju. Dzięki temu jego obawy o ryzyko związane z niespłaceniem pożyczki jest dużo mniejsze. Dodatkowo nie istnieje tu problem sprawdzenia obecnej sytuacji kredytowej w polskich bazach informacji. Wnioskodawca nadaj w nich figuruje a informacje o nim są aktualizowane. Praca za granicą jest sezonowa, a meldunek krajowy.

W takim przypadku możemy się starać nawet o bezkosztową pożyczkę. A jeśli zależy nam na większej sumie, zawsze możemy rozejrzeć się za opcją pożyczki z gwarantem.

Podoba Ci się?

334


Czytaj również: