Jak pożyczać mądrze i bezpiecznie?

Jak pożyczać mądrze i bezpiecznie?Współczesny rynek usług finansowych jest przebogaty. Mamy możliwość nie tylko wyboru kredytu mieszkaniowego czy hipotecznego. Nowoczesne produkty dopasowują się do naszych potrzeb. Biorąc pierwszy kredyt możemy podratować domowy budżet niewielką kwotą i oddać dokładnie tyle, ile pożyczyliśmy. Do dyspozycji mamy też karty kredytowe oraz masę programów lojalnościowych przy zakupach online. Wszystko to kusi, dlatego warto przez chwilę zastanowić się, jak mądrze i bezpiecznie korzystać z tak różnorodnych usług finansowych.

Nie pożyczaj bez potrzeby

Agresywny marketing obiecuje nam szybką gotówkę bez zbędnych kosztów. W sezonie wakacyjnym czy świątecznym jesteśmy wręcz bombardowani ofertami najróżniejszych pożyczek. Firmy mają cały katalog pożyczek sezonowych. Skłaniają nas do spontanicznych decyzji, ale warto przemyśleć sprawę bez emocji. Najatrakcyjniejsza nawet oferta niesie sza sobą koszty, które prędzej czy później odbiją się na naszym budżecie. Jeśli więc nie musimy, nie pożyczajmy. Odpowiedzialne planowanie wydatków i dobrze prowadzony budżet domowy pozwolą nam odłożyć co miesiąc choćby niewielką kwotę. Warto się o to postarać, ponieważ właśnie za taką gotówkę bezpiecznie sfinansujemy urlop czy świąteczne szaleństwo. W ten sposób w razie problemów z płynnością finansową nie będziemy mieli na głowie dodatkowej raty. A co zrobić, gdy niespodziewanie potrzebujemy gotówki? W takim przypadku bezpieczną opcją będzie pożyczka w którejś z firm pozabankowych. Jako nowy klient możemy tam liczyć na pieniądze, dodatkowo za to nie płacąc. Jest to popularna darmowe pożyczki.

Nie daj się wciągnąć w pętlę kredytową

Pożyczce krótkoterminowa może pomóc w przypadku dziury w domowym budżecie. Dzieje się tak jednak tylko wtedy, gdy rozsądnie korzystamy z tego typu usług. Pierwsza pożyczka za darmo to jednorazowy wabik, który ma zapewnić firmie nowego klienta. Warto więc z tego skorzystać raz i tylko w razie potrzeby. Każde kolejne zobowiązanie będzie łączyło się już ze sporymi kosztami. Oprocentowanie pożyczek pozabankowych jest bowiem dużo wyższe niż w bankach. Niezbyt dobrym pomysłem jest też spłacanie jednej chwilówki drugą. W przypadku problemów z niewielkimi długami, nawet w firmach pozabankowych istnieją specjalne procedury, które pomogą nam wyjść na prostą. Podobnie wygląda to w przypadku banków. Jeśli mamy kredyt i chwilowe problemy z jego spłatą, nie warto zamiatać problemu pod dywan. Zamiast tego lepiej skontaktować się z bankiem i zacząć mediacje. Dziś duże instytucje bankowe utrzymują całe działy zajmujące się klientami z problemami ze spłatą. Często wolą pójść im na rękę i odzyskać choć część długu, a przy okazji utrzymać klienta.

Zwracaj uwagę na szczegóły

Na koniec kilka słów o bezpiecznym pożyczaniu. Są to podstawy, o których jednak część z nas zapomina. Przede wszystkim przed wzięciem pożyczki długoterminowe czy kredytu, dokładnie przeczytajmy umowę i zwracajmy uwagę na wszystkie dodatkowe koszty, np. monitów. Dopasujmy do siebie termin oraz wysokość raty i zawsze mierzmy siły na zamiary. Dobrze jest też jeszcze przed finalizacją umowy zapytać o ubezpieczenie pożyczki. Zawsze przecież może przydarzyć się coś, co może zaburzyć naszą płynność finansową. Będąc przygotowanym na taką ewentualność, oszczędzimy sobie czasu, pieniędzy i nerwów.

Podoba Ci się?

1121


Czytaj również: