Obecnie ubezpieczenie kredytu lub pożyczki to już standard. Oczywiście nie mówimy tu o produktach jak pożyczki długoterminowe, ale gdy w grę wchodzą raty, właściwie każda firma oferuje nam jakąś formę ubezpieczenia. Z jednej strony jest to ogromny plus, ponieważ zarówno firma jak i klient czują się bezpiecznie i mają pewność, że w razie kłopotów ze spłatą obie strony są asekurowane. Z drugiej jednak obfitość produktów ubezpieczeniowych dotyczących kredytów może sprawić, że nie dopasujemy go właściwie do naszej sytuacji. Spróbujmy więc pokrótce opisać, jak działają tego typu ubezpieczenia i jak dobrać je odpowiednio.
Ubezpieczenie kredytu bankowego
Banki mogą ubezpieczyć właściwie każdy swój produkt i zwykle posiadają tego typu oferty w standardzie. Jeszcze przed decyzją o wzięciu konkretnego produktu bankowego warto dopytać doradcę o koszty i formę ubezpieczenia. Często standardowa opcja nie jest dopasowana do indywidualnych potrzeb każdego klienta. Dlatego naprawdę warto się tym zainteresować. Na przykład aktywnemu młodemu pracownikowi nie przyda się zupełnie opcja ubezpieczenia na wypadek przejścia na emeryturę. Za to cennym zabezpieczeniem będzie na przykład zawieszenie spłaty kredytu na wypadek utraty pracy, choroby lub znaczącego spadku dochodów. Co warto podkreślić, w ubezpieczeniach bankowych mamy do wyboru wspomniane wcześniej zawieszenie spłaty rat kredytu lub przejęcie ich spłat przez bank w konkretnym czasie. Wszystkie te informacje zawarte są w umowie i zawsze powinniśmy mieć do nich swobodny dostęp. Inną ważną rzeczą jest opłata za to ubezpieczenie, która zwykle wliczana jest w całkowity koszt kredytu i czasem może znacząco podwyższyć ratę. Jednak w przypadku dobrze dobranego ubezpieczenia, warto to zrobić.
Wakacje pożyczkowe, czyli ubezpieczenie poza bankiem
W przypadku ratalnych pożyczek pozabankowych nie znajdziemy opcji spłacenia naszego zobowiązania przez firmę pożyczkową. Jednak coraz częściej szczególnie w przypadku większych sum pojawia się dostępna dla nas opcja wakacji pożyczkowych. Polega ona na czasowych zawieszeniu spłaty kredytu w razie choroby czy kłopotów z płynnością finansową. Nie jest to jednak opcja standardowa tak jak w przypadku banków, dlatego jeszcze przed wyborem konkretnej firmy warto dowiedzieć się, czy ta, która nas interesuje, taką opcję posiada. Pożyczając pieniądze poza bankiem naprawdę warto się ubezpieczyć, ponieważ sytuacje losowe, które uniemożliwią nam spłatę kredytu, mogą nas w tym przypadku wiele kosztować. Ten rodzaj ratalnych pożyczek z zasady jest dużo droższy niż bankowy, ale gdy pojawiają się kłopoty ze spłatą, ich koszty mogą wzrosnąć parokrotnie. Właśnie dlatego zabezpieczenie jest tak ważne. Bez niego choroba czy utrata pracy sprawi, że wpadniemy w pętlę kredytową, próbując spłacić raty pożyczki online 24/7 zaciągając następne zobowiązania. Jest to jeden z najgorszych scenariuszy. Dlatego naprawdę warto zapłacić nieco wyższą ratę z wliczonym ubezpieczeniem niż ryzykować.
Tarata
Michał Wójcik
Najbardziej podoba mi się w Taracie to, jak dostosowuje rekomendacje do moich potrzeb. Wystarczyło, ...
przeczytaj to całkowicieTarata
Kacper Nowak
Korzystanie z Taraty to był prawdziwy relaks. Proces składania wniosku jest szybki i bezproblemowy. ...
przeczytaj to całkowicieTarata
Piotr N
Tarata naprawdę oferuje szeroki wachlarz pożyczek. Od opcji dla osób z dobrą historią kredytową po a...
przeczytaj to całkowicieTarata
Marek Kowalczyk
Miałem kilka pytań podczas procesu i skontaktowałem się z obsługą klienta Taraty. Byli bardzo uprzej...
przeczytaj to całkowicieTarata
Szymon Jabłoński
Tarata jest idealna w sytuacjach awaryjnych. Kiedy potrzebowałem pilnie pieniędzy, znalazłem ofertę,...
przeczytaj to całkowicie