Jak poprawić zdolność kredytową?

Ocena nas jako klientów w oczach banku czy innej instytucji pożyczkowej jest kluczowa przy decyzji o kredycie. Na naszą notę pracują wszystkie decyzje finansowe pojawiające się w bazach informacji kredytowej. To do nich pierwszych zwraca się pożyczkodawca, szukając informacji o nas. Skoro to takie ważne, sprawdźmy jak zbudować dobrą historię kredytową i poprawiać nasz scoring przed i w trakcie ubiegania się o pożyczkę.

Gdy zaczynamy od zera

Jak poprawić zdolność kredytową?

Jak zaznaczyliśmy na wstępie, naszą historię kredytową kształtujemy od pierwszych samodzielnych decyzji finansowych. Brak zapisów o nas w bazach kredytowych może być tak samo niekorzystny jak obciążające wpisy. Dlatego pierwsza karta kredytowa czy kredyt studencki to plus dla nas, ale tylko, jeśli spłacimy zobowiązania w terminie. Podobnie działają wpisy dotyczące pożyczek branych poza bankiem. Każda wzięta i spłacona na czas chwilówka podnosi nasz scoring i wpływa na to, że w przyszłości będzie nam łatwiej wziąć kredyt. Nie bójmy się więc aktywnie korzystać z produktów branży finansowej. Ważne aby robić to z głową i nie pozwalać sobie na zaległości. To one bowiem potrafią zadecydować o być albo nie być naszego przyszłego kredytu mieszkaniowego lub inwestycyjnego. Warto podkreślić, że na decyzję o kredycie wpływają nie tylko spłacone na czas pożyczki. Bank w czasie analizy naszej sytuacji bierze też pod uwagę rachunki i inne codzienne zobowiązania, warto więc regulować je na czas.

Zdolność kredytowa - czy da się ją poprawić?

A co zrobić w sytuacji, gdy staramy się o kredyt, ale okazuje się, że nasz scoring jest zbyt niski? Na początek możemy oczywiście szukać innej oferty u konkurencji. Oferty i wymagania banków mogą się od siebie różnić i zawsze warto sprawdzić, czy nie mamy korzystniejszej oferty w zasięgu ręki. W tym miejscu jednak warto podkreślić, że zbyt duża liczba wniosków składanych w różnych bankach czy instytucjach w krótkim czasie może negatywnie wpłynąć na decyzję pożyczkową. Przy dużych kredytach, takich jak mieszkaniowe czy inwestycyjne, przydać się może pomoc doświadczonego doradcy kredytowego. Innym oczywistym rozwiązaniem jest zmiana warunków pożyczkowych, czyli wnioskowanie o mniejszą sumę. Jeśli jednak nie wchodzi ono w grę, nie pozostajemy bez wyjścia. Realnie na przyznawalność kredytu może bowiem wpłynąć to, jakie produkty do niego dobierzemy. Czasem bank jest bardziej skłonny udzielić nam kredytu, gdy zdecydujemy się na konkretny rodzaj ubezpieczenia lub dobierzemy do niego inny produkt finansowy. Oczywiście w takiej sytuacji koszty całości mogą wzrosnąć i warto zwrócić na to uwagę. Jeszcze inną popularną opcją jest wnioskowanie o pożyczkę w dwie osoby na przykład z małżonkiem. Dwie pensje mogą być dla banku lepszym zabezpieczeniem i dzięki temu będzie skłonny pożyczyć nam więcej.

Podoba Ci się?

1048


Czytaj również: