Jak osiągnąć wolność finansową

Osiągnięcie wolności finansowej to marzenie niejednego z nas. Uniezależnienie się od etatu wydaje się opcją naprawdę kuszącą, a praca w mniejszym wymiarze godzin pomoże nam się rozwinąć i ułożyć sobie życie wygodniej. Tym, co może nas zbliżyć do takiej swobody jest mądre lokowanie naszego kapitału. Sprawdźmy, w co najlepiej inwestować, by osiągać zadowalający nas pasywny dochód i jak obracają pieniędzmi ludzie bogaci?

Jak osiągnąć wolność finansowąOd czego zacząć?

Jeśli pracujemy na etacie, możemy zacząć od regularnego odkładania pieniędzy w celu uzbierania początkowego kapitału. Jeśli będziemy sumiennie oszczędzać, odkładając nawet nieduże sumy, po jakimś czasie zbierzemy środki, które pomogą osiągnąć nam niezależność.

Oczywiście etat to nie jest ani jedyna, ani najlepsza droga do wolności finansowej. Możemy pomyśleć o założeniu działalności gospodarczej i pracy na własny rachunek. Takie rozwiązanie może nam co prawda przynieść więcej pracy, ale i swobody. Kto z nas nie marzył, żeby nie mieć nad sobą szefa i samemu o wszystkim decydować? Warto podkreślić, że nowoczesne zarabianie ma coraz mniej wspólnego ze sztywnym etatem. Dzisiaj przedsiębiorca często skupia się wokół grupy podobnych mu zapaleńców i działa w trybie projektowym w domu, kawiarni czy przy wynajętym biurku. Stała praca to jak widać nie jedyna opcja.

Gdy będziemy już dysponować większą sumą, możemy pomyśleć o inwestycjach kapitałowych. Tylko od nas zależy, w jaką branżę zainwestujemy, ponieważ wybór jest naprawdę spory. Szczególnie kuszące wydają się inwestycje w firmy czy startupy związane z nowymi technologiami. Taki krok może nam przynieść zyski naprawdę szybko. Akcje tego typu firm mogą zdrożeć nawet o kilkaset procent w skali roku. Należy jednak pamiętać, aby zawsze rozumieć mechanizmy rządzące naszą inwestycją. Dzięki temu będziemy mogli ocenić ryzyko, które towarzyszy często wysokiej stopie zwrotu. Doświadczenie i wiedza to cenni doradcy, próbujmy więc nowych rzeczy i ciągle się uczmy.

Jak dbać o nasz rosnący kapitał

Jak już wspominaliśmy na początku, należy inwestować w to, co rozumiemy. Przed włożeniem w coś naszego kapitału, warto więc dowiedzieć się o danej branży jak najwięcej czy poznać firmę, której chcemy powierzyć pieniądze. Ważne jest również, abyśmy rozumieli, jakie zyski i straty może przynieść nasza inwestycja oraz dobrze poznać wszystkie koszty z nią związane. Doświadczeni inwestorzy radzą również nigdy nie stawiać wszystkiego na jedną kartę i wkładać kapitał raczej w kilka mniejszych instrumentów finansowych. Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego pomoże nam nie tylko zmniejszyć ryzyko, ale i zwiększyć szansę na zarobek. Plusem jest również to, że środki tak ulokowane są dość płynne i możemy cały czas szukać nowych, lepszych rozwiązań.

Podoba Ci się?

945


Czytaj również: