Jak nie stracić pieniędzy w czasie kryzysu?

W trudnych czasach nasz domowy budżet zostaje wystawiony na ciężką próbę. Rzadko kto może sobie pozwolić na regularne odkładanie. Większość niestety nie posiada kapitału, który pozwoliłby przetrwać kilka miesięcy bez dochodów. Pandemia Koronawirusa, która wybuchła na początku 2020 roku pokazała, jak kruche mogą być nasze przychody. Nawet, jeśli jesteśmy zatrudnieni w stabilnej firmie na umowę o pracę. Niestety nawet etat nie daje gwarancji.

Jak nie stracić pieniędzy w czasie kryzysu

Oszczędności i planowanie budżetu

Jak nie stracić pieniędzy? Przede wszystkim nauczyć się oszczędzać. Bez tego do niczego nie dojdziemy. Zbędne wydawanie pieniędzy to prosta droga do kłopotów. A tego przecież chcemy uniknąć. 

Dobrym nawykiem jest planowanie i następnie rozliczanie wydatków. To pokaże nam, czy rzeczywiście wydajemy tyle, ile zakładaliśmy i na ile pozwala nam budżet. Korzyści są spore. Nie tylko możemy wreszcie zapanować nad finansami. Dzięki temu łatwiej będzie nam przeznaczyć konkretną sumę na tak zwane zachcianki, jak wyjazd na wakacje czy zakup droższego sprzętu.

Bezpieczne inwestowanie

Najlepsi inwestorzy szukają okazji tam, gdzie inni ich nie widzą. Tego typu sytuacją jest także kryzys gospodarczy. Bardzo łatwo stracić majątek, ale można też zarobić. W czasie kryzysu szczególnie ważne jest śledzenie na bieżąco wszelkich informacji napływających z głównych światowych rynków, takich jak Stany Zjednoczone, Chiny czy najbogatsze kraje europejskie. Często siła danej waluty zależy od zmian w gospodarce i informacje takie jak zmiany stóp procentowych czy poziom bezrobocia wpływają bezpośrednio na jej wartość. 

Kapitał

Jeśli dysponujemy jakąś kwotą, niezależnie czy jest to kilka czy kilkadziesiąt tysięcy złotych, zadbajmy o to, żeby nasze pieniądze nie traciły na wartości. Dobrym przykładem jest obecna sytuacja gospodarcza. Złotówka nie jest niestety walutą stabilną i ostatnie tygodnie pokazują, że jest narażona na bardzo duże wahania. Główne waluty, takie jak dolar, funt czy frank szwajcarski podrożały o kilkanaście i więcej groszy. W tak krótkim czasie jest to ogromny skok. Skok, który spowodował, że majątek wielu gospodarstw domowych się zmniejszył. Wpływ na to ma też inflacja i obniżenie stóp procentowych.

Postępująca inflacja wpływa bezpośrednio na wysokość cen, a przez to - na nasze wydatki. To sprawia, że za tę samą kwotę, jesteśmy w stanie kupić mniej produktów niż wcześniej. Jak się przed tym bronić? W sytuacji, gdy stopy procentowe są na tak niskim poziomie, nie ma sensu szukać rozwiązania w postaci lokat. O wiele lepiej przerzucić nasze oszczędności na obce waluty w momencie gdy kurs będzie odpowiedni.

Przede wszystkim bez paniki

Kryzys, czy to gospodarczy, czy innego rodzaju, ma to do siebie, że wywołuje strach. Ludzie boją się o swoje życie, zdrowie oraz oszczędności. Jednak najgorsze, co możemy robić w takiej sytuacji, to ulegać panice i negatywnym emocjom tłumu.

W każdej okoliczności warto zachować przede wszystkim zdrowy rozsądek. Róbmy rzadziej zakupy, planujmy dobrze wydatki i uczciwie je rozliczajmy. Jeśli mamy jakąś zachciankę, nie ulegajmy jej od razu. Przeliczmy wszystko na chłodno i może się okazać, że możemy sobie na nią pozwolić - bez wyrzutów sumienia. Jeśli potrzebujemy szybkiego zastrzyku gotówki, chwilówka online będzie najlepszym rozwiązaniem. Szczególnie, jeśli pożyczymy pieniądze za darmo.

Podoba Ci się?

188


Czytaj również: