Codzienne oszczędzanie - 4 skuteczne porady

Codzienne oszczędzanie - 4 skuteczne porady

Wielu z nas wydaje się, że aby myśleć o oszczędzaniu, trzeba co miesiąc posiadać pokaźną nadwyżkę gotówki. Okazuje się jednak, że nawet niewielkie, codzienne oszczędności mogą skutkować tym, że odłożymy spory kapitał, który możemy przeznaczyć na nieprzewidziane wydatki, wymarzone wakacje czy dodatkowe zakupy. Co ważne, codzienne szukanie oszczędności nie musi wiązać się z dużymi ograniczeniami i liczeniem każdego grosza. Jak więc oszczędzać skutecznie na co dzień?

1. Kontroluj wydatki

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak dużo gotówki przecieka nam przez palce, jeśli nie posiadamy miesięcznego planu wydatków. Wydawać by się mogło, że bez tego można sobie poradzić, unikając po prostu zakupów, na które nas nie stać. Jednak wystarczy miesiąc z porządnie prowadzonym budżetem, aby przekonać się, że kontrola może przynieść wymierne oszczędności. Stanie się oczywiście tak tylko wtedy, kiedy plan będzie realistyczny i nie narzucimy sobie zbyt ścisłych ograniczeń. Warto też zostawić w budżecie pewną dozę swobody, nazywając ją na przykład rubryką na nieprzewidziane wydatki lub rozrywki. Kluczem do sukcesu jest bowiem równowaga między kontrolą a swobodą w granicach, na które możemy sobie pozwolić.

2. Oszczędzaj na rachunkach

Opłaty za wodę, gaz czy prąd są naturalne i każdy z nas przyzwyczaił się do uwzględniania tego wydatku w miesięcznym budżecie. Zaskoczyć może jednak fakt, że wystarczy odrobina uwagi, aby i na tym polu znaleźć oszczędności. Wyłączajmy więc prąd, gdy nie jest potrzebny. Zainstalujmy też energooszczędne żarówki, jeśli to możliwe. Przed wyjściem z domu warto też wyłączać listwy, które generują niepotrzebne koszty energii. Jeśli mieszkamy we własnym mieszkaniu, zastanówmy się nad najbardziej ekonomiczną metodą ogrzewania. A w sezonie zimowym nie otwierajmy na długo okien przy włączonych grzejnikach. Te małe gesty mogą sprawić, że nasze rachunki w skali roku obniżą się nawet o kilkaset złotych. Podobnie jest z wodą. Wystarczy dbać o domową instalację wodociągową i dokręcać krany, aby odczuć sporą różnicę w miesięcznych wydatkach na media.

3. Rozsądnie korzystaj z okazji

Wyprzedaże i przeceny to idealna okazja, aby zaoszczędzić, jednak dzieje się tak tylko wtedy, gdy kupujemy coś, co naprawdę jest nam potrzebne. Każdy dodatkowy wydatek to przecież obciążenie dla budżetu, szczególnie, jeśli jest on przeznaczony na w gruncie rzeczy zbędną rzecz. Przy planowanych większych wydatkach, na przykład na odzież zimową czy prezenty świąteczne, warto polować na okazje i kupować te rzeczy najlepiej poza sezonem. Wtedy ich ceny spadają nawet o połowę.

4. Rób listy zakupów

Zwyczaj ten przyda się szczególnie przy większych zakupach spożywczych. Supermarkety uwielbiają niezdecydowanych klientów, a nie tylko promocje, ale i układ półek ma na celu sprzedać nam jeszcze więcej. Aby skutecznie oszczędzać, nie dajmy się więc zwariować i kupujmy tylko to, co jest nam potrzebne i co zdołamy zjeść. Wyrzucanie jedzenia jest współczesną plagą, nie tylko ze względów ekologicznych, ale i ekonomicznych. Aby nie wpaść w tę pułapkę, planujmy jadłospisy i kupujmy dokładnie to, co jest nam potrzebne.

Podoba Ci się?

992


Czytaj również: