Jak poprawić swoją historię kredytową?

Zdolność kredytowa jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o przyznaniu nam gotówki. Banki przed decyzją kredytową skrupulatnie sprawdzają klientów - nie tylko w bazach informacji kredytowej, ale również na przykład w mediach społecznościowych. Jako świadomi konsumenci możemy wpływać na nasz scoring, czyli punktową ocenę zdolności kredytowej. Jak to robić i przede wszystkim jak ją poprawić, jeśli okaże się niewystarczająca?

Zdolność kredytowa pod kontrolą

Jak poprawić swoją historię kredytową?

Każda nasza decyzja finansowa zostawia gdzieś ślad. Jeśli więc wiemy, że w przyszłości będziemy chcieli starać się o kredyt mieszkaniowy czy większą pożyczkę, warto kształtować naszą zdolność kredytową od początku. Pójście do pracy wiąże się często z pierwszymi, poważniejszymi zobowiązaniami finansowymi. Jeśli chcemy więc budować nasz wizerunek jako rzetelnego konsumenta, warto już wtedy pomyśleć o wzięciu czegoś na raty czy skorzystaniu z karty debetowej. Jeśli będziemy spłacać niewielkie zobowiązania w terminie i rozsądnie korzystać z dostępnych dla nas usług branży bankowej, nasz scoring będzie rósł. Zdarza się jednak, że nawet odpowiedzialni konsumenci wpadają w kłopoty finansowe. Wraz z opóźnieniami w ratach pojawiają się obciążające wpisy w bazach takich jak BIK czy BIG. Najgorszym wyjściem w takiej sytuacji jest ignorowanie długu. Bardziej rozsądne wydaje się szukanie porozumienia z instytucją finansową u której zalegamy ze spłatą. Banki utrzymują często całe działy zajmujące się negocjacją warunków kłopotliwych kredytów. Wyjścia takie jak konsolidacja czy przeniesienie zobowiązania mogą stać się rozwiązaniem naszego problemu. Po spłacie warto upewnić się, że obciążające nas wpisy znikną z baz informacji kredytowej. Nie w każdym przypadku jest to możliwe i jeśli wcześniejsze kłopoty wpływają na obniżenie obecnej zdolności kredytowej, nie pozostajemy bez wyjścia. Dobrą opcją przy rozważaniu większego kredytu, na przykład hipotecznego, jest postaranie się o drugiego kredytobiorcę. Nie jest to oczywiście możliwość jedynie dla tych z nas, których zdolność kredytowa jest niska. Drugi kredytobiorca z dobrą historią przyda się w każdej sytuacji. Oznacza to bowiem drugą pensję i dodatkowe zabezpieczenie dla banku.

Na podniesienie naszej wiarygodności kredytowej może wpływać też posiadany przez nas majątek. O wiele łatwiej będzie dostać większą gotówkę na raty na przykład pod zastaw nieruchomości. Warto rozważyć tę opcję jeszcze przed wyborem interesującej nas oferty.

Na wstępie zaznaczyliśmy, że banki potrafią sprawdzać swoich przyszłych klientów nawet na portalach społecznościowych. Nim więc przystąpimy do negocjacji z doradcą, sprawdźmy, czy informacje udostępniane w sieci mogą nam zaszkodzić. Na obniżenie zdolności wpływać mogą nasze plany dotyczące poszerzenia rodziny czy rzucający się w oczy rozrzutny tryb życia.

Podoba Ci się?

853


Czytaj również: