Co warto wiedzieć, zanim weźmiesz pożyczkę?

O tym, że należy czytać umowę przed jej podpisaniem i sprawdzać wszystkie warunki pożyczki, wie każdy odpowiedzialny kredytobiorca. W gąszczu coraz to nowych ofert i produktów bankowych można się jednak pogubić. Szczególnie jeśli rozważamy wzięcie mikropożyczki przez internet. Dlatego prezentujemy kilka niezbędnych zasad i regulacji prawnych, których znajomość ułatwi wam życie. Bez względu na to, czy decydujecie się na bank czy firmę pożyczkową.

Jak i gdzie bezpiecznie pożyczyć pieniądze

Co warto wiedzieć, zanim weźmiesz pożyczkę?Niedawno Narodowy Bank Polski ogłosił, że zadłużenie sektora prywatnego w Polsce to około 75% PKB. Może się wydawać, że to dużo, ale to prawie dwa razy mniej niż wynosi średnia unijna. Co to oznacza? Po pierwsze nasz rynek usług finansowych prężnie się rozwija. Po drugie można mu zaufać pod względem gospodarczym. Zadłużenie zagrażające finansom państwa wynosi 130% PKB. Jesteśmy więc bezpieczni. Z drugiej strony według ekonomistów najczęściej nie spłacanym zobowiązaniem jest kredyt konsumpcyjny. Jak w takim razie korzystać z bogatej oferty pożyczek, przy okazji robiąc to mądrze?

Jak zacząć?

Czasy studenckie i pierwsze kroki w pracy nie sprzyjają kredytom. Umowa o pracę jest dziś rzadkością na początku kariery. W tym okresie warto wyrobić w sobie nawyk oszczędzania. Warto też rozważyć zakup na raty lub kartę kredytową. Jeśli nie damy się ponieść, będzie to początkiem naszej dobrej historii kredytowej. Ma to bezpośrednie przełożenie na przyszłe warunki kredytowania i przyda się szczególnie tym, którzy myślą o kredycie mieszkaniowym. Pamiętajmy, że kredyty konsumpcyjne, szczególnie te sezonowe (wakacje, święta), charakteryzują się największym odsetkiem niespłaconych zobowiązań. Decyzja o wzięciu na siebie kolejnej raty nie może zostać podjęta bez odpowiedniego przygotowania.

Co jest naprawdę ważne?

Zaczynając od rzeczy podstawowych - aby starać się o jakąkolwiek pożyczkę, nawet, jeśli jest to chwilówki online, potrzebujemy dowodu osobistego i numeru konta. Przyda się jeszcze dobra historia kredytowa. Ale nie znaczy to, że po jednym spóźnieniu w racie nie mamy już szans na korzystne pożyczenie pieniędzy. Jest to sprawa bardzo indywidualna. W wyborze oferty idealnej pomogą coraz bardziej popularnie kalkulatory internetowe, porównywarki ofert czy ranking pożyczek. Dzięki nim wstępnie poznamy warunki interesującego nas kredytu oraz własne możliwości pożyczkowe. Ważne aby sprawdzić każdą dostępną dla nas opcję i nie działać pod wpływem impulsu. Kredyt choćby niewielki to zawsze zobowiązanie.

A jeśli się na niego zdecydujemy, to koniecznie przeczytajmy całą umowę. Szczególnie zwracając uwagę na zanotowane tam dodatkowe koszty i koszt całkowity kredytu. Co ciekawe spora część kredytobiorców jest zaskoczona, np. kosztami i warunkami ubezpieczenia kredytu. Często są one wybierane automatycznie i zupełnie nie pasują do naszych warunków. Jest to więc jedna z tych rzeczy, którym koniecznie trzeba się przyjrzeć.

Na koniec kilka słów o pożyczkach pozabankowych. To, że są droższe od tradycyjnych kredytów, wiedzą wszyscy. Dynamiczny rozwój tego rynku sprawił jednak, że te oferty są coraz bardziej atrakcyjne. Jeśli więc potrzebujemy niewielkiej kwoty na krótki czas, dziś pożyczyć ją możemy nawet za darmo. Kłopoty jednak mogą zacząć się, gdy mamy problem z terminową spłatą. Nowa ustawa regulująca rynek finansowy sprawiła, że firmy te są mniej cierpliwe i szybciej oddają długi do windykacji. Korzystając z takich ofert dokładnie zaplanujmy termin oddania długu. Często zamieszanie i odsetki związane ze spóźnieniem nie są warte pożyczonej kwoty.

Podoba Ci się?

1087


Czytaj również: