Łatwe pieniądze zawsze kusiły naiwnych. Rozsądek jednak podpowiada, że
duży zysk nigdy nie przychodzi bez ryzyka. Historie z wielu krajów
pokazują, że zawsze znajdą się inwestorzy chcący wykorzystać chęć
szybkiego zysku i niewiedzę innych osób.
Łatwe pieniądze zawsze kusiły naiwnych. Rozsądek jednak podpowiada, że duży zysk nigdy nie przychodzi bez ryzyka. Historie z wielu krajów pokazują, że zawsze znajdą się inwestorzy chcący wykorzystać chęć szybkiego zysku i niewiedzę innych osób. Ich narzędziem często są piramidy finansowe. Powstają one zazwyczaj w krajach rozwijających się lub będących po kryzysie gospodarczym. Nie oznacza to jednak, że mieszkańcy krajów o stabilnych rynkach finansowych mogą czuć się całkowicie bezpiecznie.
Warto podkreślić, że największe afery związane z oszustwami finansowymi dotknęły bowiem nie tylko takie kraje jak Albania czy Rosja, ale zdarzyły się również w Stanach Zjednoczonych. W Polsce tego typu afera związana była z firmą Amber Gold, która wyłudzała pieniądze posługując się fikcyjnymi certyfikatami. W ten sposób pieniądze straciły tysiące ludzi. We wspomnianej wcześniej Albanii doszło nawet na tym tle do rozruchów politycznych. Bywa tak, ponieważ oszukani na szeroką skalę obywatele wolą winić państwo zamiast wziąć odpowiedzialność za własne błędy finansowe. Z piramidy finansowej nie wynosi zainwestowanych środków nikt prócz założyciela, dlatego nie warto łudzić się, że wchodząc w nią odpowiednio wcześniej, uda nam się uzyskać szybki zysk. Skoro jest więc to tak niebezpieczna pułapka finansowa, jak jej uniknąć?
Na wstępie wspomnieliśmy już, że duży zysk nigdy nie przychodzi bez ryzyka. Więc jeśli ktoś proponuje nam inwestycję ze znacznie wyższym stopniem zysku niż standardowy, zawsze pytajmy, na jakiej zasadzie jest wyliczany i z czego wynika. Nie wierzmy doradcom na słowo i nie dajmy omamić się certyfikatami. Pytajmy o zabezpieczenie inwestowanych pieniędzy i szczegóły samego przedsięwzięcia. Nigdy też nie inwestujmy pieniędzy w coś, czego nie rozumiemy. Jeśli nie mamy czasu, by zdobyć niezbędną wiedzę, warto włożyć oszczędności w coś jasnego i pewnego. Nim zdecydujemy się podpisać umowę inwestycyjną, tak jak w przypadku kredytu zawsze sprawdźmy firmę, z której usług chcemy skorzystać. W Polsce główną instytucją kontrolującą rynek usług finansowych jest KNF, czyli Komisja Nadzoru Finansowego. Koniecznie warto sprawdzić, czy interesująca nas firma nie znajduje się na ich czarnej liście. Zawsze też sprawdzajmy, w co dokładnie inwestujemy i jakie pokrycie w tych środkach ma nasz potencjalny partner finansowy. Piramidy finansowe opierają się na inwestycjach w złoto czy zboże lub ropę, kupując te towary tylko symbolicznie.
Jeśli będziemy przestrzegać powyższych zasad, zminimalizujemy ryzyko oszustwa. Historia piramid finansowych pokazuje, że jej ofiarą mogą paść nie tylko żądni zysku dorobkiewicze, ale ludzie właściwie z każdej warstwy społecznej. Przypadek Berniego Madoffa pokazuje, że oszukać mogą dać się nawet elity finansowe czy znani politycy. Dlatego nie warto ufać swojemu doświadczeniu w inwestowaniu nawet, jeśli wydaje nam się, że firma jest godna zaufania, a zysk pewny i bezpieczny.
Tarata
Jakub2
Tarata zmieniła moje doświadczenia w poszukiwaniu pożyczek. Uwielbiam to, że nie ma ukrytych kosztów...
przeczytaj to całkowicieTarata
Michał Wójcik
Najbardziej podoba mi się w Taracie to, jak dostosowuje rekomendacje do moich potrzeb. Wystarczyło, ...
przeczytaj to całkowicieTarata
Kacper Nowak
Korzystanie z Taraty to był prawdziwy relaks. Proces składania wniosku jest szybki i bezproblemowy. ...
przeczytaj to całkowicieTarata
Piotr N
Tarata naprawdę oferuje szeroki wachlarz pożyczek. Od opcji dla osób z dobrą historią kredytową po a...
przeczytaj to całkowicieTarata
Marek Kowalczyk
Miałem kilka pytań podczas procesu i skontaktowałem się z obsługą klienta Taraty. Byli bardzo uprzej...
przeczytaj to całkowicie