Co warto wiedzieć o egzekucji długów?

Co warto wiedzieć o egzekucji długówW dobie prężnego rozwoju rynków finansowych pożyczamy coraz więcej. Niestety często idzie to w parze ze wzrostem naszych długów. Według najnowszych badań co trzecie gospodarstwo domowe w Polsce boryka się z niespłaconymi zobowiązaniami. To naprawdę sporo. Pewnie dlatego jak grzyby po deszczu rosną firmy oferujące skuteczne oddłużanie. Często zajmują się one również spłatą oraz egzekucją długów zarówno firm jak i konsumentów. Aby pożyczać skutecznie i bezpiecznie warto wiedzieć jak działają dzisiejsze regulacje dotyczące właśnie egzekucji długów. Sprawdźmy, jak to działa i co warto wiedzieć.

Czym właściwie jest egzekucja długów?

Postępowanie egzekucyjne to podjęcie przez odpowiednie organy działań mających na celu ściągnięcie należności wierzyciela z majątku dłużnika - niezależnie od tego jaka jest jego wola. W praktyce oznacza to najczęściej zajęcia komornicze dotyczące najczęściej dochodów dłużnika. Co ważne wszelkie działania tego typu muszą być poprzedzone listownym lub telefonicznym zawiadomieniem dłużnika. Zajęcie wynagrodzenia jest bowiem ostateczną drogą dochodzenia swoich praw majątkowych przez właściciela. Dłużnik ma zabezpieczoną prawem możliwość negocjacji z kredytorem i odroczenia lub rozłożenia na raty spłaty długu. A ustalenia takie powinny zawsze być objęte umową.

Jak to działa?

Jak przebiega egzekucja? Wszystko zależy oczywiście od szczegółów sytuacji. Zgodnie z Kodeksem Postępowania Cywilnego możemy wyróżnić 3 podstawowe rodzaje egzekucji. Egzekucja może dotyczyć świadczeń pieniężnych, świadczeń niepieniężnych oraz egzekucja w celu zniesienia współwłasności nieruchomości w drodze sprzedaży publicznej. 

Egzekucję długów mogą przeprowadzić sądy rejonowe oraz komornicy, którzy działają przy określonym sądzie rejonowym. Aby rozpocząć postępowanie, należy spełnić określone warunki. Przede wszystkim wykonawca egzekucji musi posiadać ważny tytuł egzekucyjny, a właściwy sąd musi nadać temu tytułowi klauzulę wykonywalności. Żeby formalności stało się zadość, wierzyciel musi jeszcze złożyć wniosek o wszczęcie egzekucji. 

Co może pokryć długi?

Kodeks postępowania cywilnego jasno określa, jakie dobra mogą zostać wyegzekwowane podczas postępowania egzekucyjnego. Mogą to być ruchomości, nieruchomości, przedsiębiorstwa, gospodarstwa i inne. Wierzyciel może również przejąć nasze wynagrodzenie za pracę lub nasz rachunek bankowy. 

Przebieg egzekucji

Jeśli posiadamy kapitał, egzekucja jest prosta. Trochę inaczej mają się sprawy w sytuacji, gdy dłużnik nie posiada majątku. W ramach postępowania egzekucyjnego przedmiot świadczenia może zostać odebrany dłużnikowi i następnie wydany wierzycielowi. W grę wchodzi jednak inne rozwiązanie - dług może zostać pokryty przez osobę trzecią na koszt dłużnika. Ostatecznym rozwiązaniem jest także zastosowanie środków przymusu wobec dłużnika. W jakiej formie? Może to być grzywna z zamianą na areszt.

Podoba Ci się?

656


Czytaj również: