Co to jest zdolność kredytowa i jak ją budować

Zdolność kredytowa jest jednym z podstawowych wyznaczników branych pod uwagę w czasie przyznawania pożyczki online w 15 minut lub kredytu. Choć firmy pozabankowe posiadają łagodniejsze formy weryfikacji klientów, one także zwracają uwagę na historię naszych zobowiązań. Dlatego bardzo ważne jest, aby zarówno do brania pożyczek, jak i ich spłacania podchodzić w sposób odpowiedzialny i starać się budować jak najlepszą historię kredytową. Czym ona właściwie jest i jak sprawić, by była dobra?

Co to jest zdolność kredytowa i jak ją budować

Czym jest zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa łączy się bezpośrednio ze scoringiem, czyli punktową formą oceny nas jako klienta instytucji finansowych. Na zdolność składają się więc wszystkie nasze wcześniejsze decyzje pożyczkowe, ale również, o czym nie każdy wie, nasze plany – dotyczące na przykład powiększenia rodziny czy podjęcia dużych inwestycji. Trzecim elementem jest oczywiście stan naszych finansów, czyli zarobki i wydatki, które deklarujemy w czasie starania się o pożyczkę czy pierwszy kredyt. Współcześnie banki mogą dowiedzieć się o nas sporo, na przykład przeglądając serwisy społecznościowe. Ich analitycy mogą sprawdzić dzięki temu, jaki jest nasz styl wydawania pieniędzy lub czy wydajemy pieniądze pochodzące z kredytu na deklarowany wcześniej cel. Po co to robią? Wszystko to ma dla nich znaczenie w czasie oceny nas jako rzetelnego klienta.

Jak budować zdolność kredytową i zwiększyć szansę na otrzymanie pożyczki?

Jak widać o być czy nie być naszego kredytu decydują szczegóły. A na otrzymanie dużego kredytu mieszkaniowego czy inwestycyjnego wpływ mają nawet wczesne decyzje finansowe. Jako odpowiedzialni konsumenci powinniśmy więc świadomie budować naszą zdolność kredytową. Nim zaczniemy myśleć o większych kredytach, warto skorzystać z mniej zobowiązujących usług bankowych. Rzetelna spłata karty kredytowej lub debetowej czy wzięcie czegoś na raty i ich spłata w terminie sprawi, że nasz scoring będzie wzrastał. Co ciekawe nawet spłacenie w terminie chwilówki online lub pozabankowego kredytu ratalnego ma wpływ na to, jak będzie nas później oceniał bank. Ponieważ w życiu zdarzają się czasem nieprzewidziane kłopoty i nawet odpowiedzialni kredytobiorcy mogą trafić do baz takich jak BIK czy KRD, po uregulowaniu zaległości warto upewnić się, że nasze dane zostały z tych list usunięte. Nasza historia kredytowa nie musi być idealna. Ważniejsze jest to, jak odpowiedzialne są nasze decyzje finansowe. Dzięki odpowiedniemu planowaniu i właściwemu podejściu, możemy zyskać naprawdę dużo. Nie tylko zwiększymy swoje szanse na otrzymanie kredytu, ale możemy też wpłynąć na jego koszt.

Podoba Ci się?

322


Czytaj również: