Zarówno ubiegły jak i bieżący rok przyniosły bardzo dobre wieści dla pracowników. Wzrost płacy minimalnej, zarówno tej pobieranej przy umowie o pracę, jak i zwiększenie stawki godzinowej bezpośrednio przekładają się na zasobność naszych portfeli. Jednak w oczach firm wysokość naszej pensji to zaledwie 60% wydatków pracowniczych wiążących się z zatrudnieniem. Co w takim razie dzieję się z resztą tej sumy?
Podatki oraz ubezpieczenia
W 2019 wysokość minimalnej płacy wzrosła o około 150 złotych w porównaniu z rokiem poprzednim. Oznacza to, że pracując na pełen etat, nie możemy dostawać na rękę mniej niż 1634 złote. Tyle zostaje po odliczeniu kosztów z nowej najniższej krajowej, która wynosi obecnie 2250 złotego brutto. To spora różnica, a wraz ze wzrostem świadczeń również koszty pracownicze idą w górę. Jest to stała tendencja, która zniechęca część pracodawców do rozwijania zaplecza kadrowego. Koszty te jednak są niezbędne, ponieważ zapewniają utrzymanie państwa. A to z kolei zapewnia jego obywatelom opiekę socjalną. Lwia część kosztów trafia bowiem do budżetu w postaci podatku dochodowego.
Istnieje kilka grup płatników. Jego wysokość zależy więc nie tylko od naszej pracy, ale i od branży, jaką się zajmujemy. Oczywiście podatek to nie wszystko. Z naszej pensji automatycznie pobierane są też opłaty związane z ubezpieczeniem społecznym. Ta część pieniędzy trafia do ZUS-u (Zakładu Ubezpieczeń Społecznych). To właśnie ta instytucja odpowiedzialna jest za bezpośrednie lub pośrednie finansowanie publicznej służby zdrowia, a także urlopów zdrowotnych, macierzyńskich czy nawet niektórych odpraw. ZUS w założeniu powinien również finansować emerytury i będzie to robił do pewnego momentu. Niestety prognozy finansowe już od kilku lat ostrzegają przed kryzysem na tym polu. Fala migracji, niż demograficzny oraz problemy natury gospodarczej mogą sprawić, że następne pokolenia same będą musiały troszczyć się finansowo o własną egzystencję na starość. Inwestycja związana z emeryturą może być więc jedną z bardziej trafnych decyzji finansowych współczesnych trzydziestolatków.
Co jeszcze finansują odliczone od naszej pensji pieniądze? Co ważne składają się one również na Fundusz Świadczeń Pracowniczych. Obejmuje on premie chorobowe, zapomogi oraz emerytury pomostowe. Te ostatnie dotyczą przede wszystkim grup zawodowych pracujących w szczególnie trudnych warunkach. Dzięki wsparciu ze strony państwa osoby takie w razie potrzeby mogą przejść na wcześniejszą emeryturę.
Niestety tych kosztów nie sposób uniknąć. Szczególnie z perspektywy pracownika. Firmy szukają korzystnych dla siebie rozwiązań, łącząc umowy o pracę z umowami o dzieło lub zatrudniając pracowników jedynie na część etatu. Dla pracownika ciekawym wyjściem może okazać się samozatrudnienie i współpraca z pracodawcą jako firma. Unikniemy w ten sposób niektórych kosztów, ale prawda jest taka, że prowadzenie firmy też ma swoje minusy.
Tarata
Michał Wójcik
Najbardziej podoba mi się w Taracie to, jak dostosowuje rekomendacje do moich potrzeb. Wystarczyło, ...
przeczytaj to całkowicieTarata
Kacper Nowak
Korzystanie z Taraty to był prawdziwy relaks. Proces składania wniosku jest szybki i bezproblemowy. ...
przeczytaj to całkowicieTarata
Piotr N
Tarata naprawdę oferuje szeroki wachlarz pożyczek. Od opcji dla osób z dobrą historią kredytową po a...
przeczytaj to całkowicieTarata
Marek Kowalczyk
Miałem kilka pytań podczas procesu i skontaktowałem się z obsługą klienta Taraty. Byli bardzo uprzej...
przeczytaj to całkowicieTarata
Szymon Jabłoński
Tarata jest idealna w sytuacjach awaryjnych. Kiedy potrzebowałem pilnie pieniędzy, znalazłem ofertę,...
przeczytaj to całkowicie