Polskie prawo podatkowe stosunkowo często ulega zmianom. Najczęstsze z tych zmian dotyczą wysokości podatków. Zdarzają się jednak aktualizacje podatków dotyczące tylko wybranej grupy płatników. Właśnie dlatego zarówno konsumenci jak i przedsiębiorcy powinni być na bieżąco ze wszelkimi zmianami. Poniżej przedstawimy kilka najważniejszych zasad. Część z nich wchodzi w życie jeszcze w 2019 roku. Sprawdźmy więc, jak najnowsze zmiany w świecie podatków mogą wpłynąć na nas.
Młodzi na etacie nie płacą
Według obecnych ustaleń młodzi podatnicy, którzy nie ukończyli jeszcze 26 roku życia i są zatrudnieni na umowę o pracę lub umowę zlecenie, są zwolnieni z podatków dochodowych. Niestety nie dotyczy to ich rówieśników prowadzących własną działalność. Dla tych pierwszych jednak aktualna polityka podatkowa zapewnia oszczędność rzędu 200 zł miesięcznie i maksymalnie 6 tysięcy rocznie. Zwolnienie z Pit dotyczy dochodów uzyskiwanych w okresie od pierwszego sierpnia bieżącego roku. W związku z tym limit przychodów uprawniających do korzystania z tej ulgi wyniesie 35.636,67 złotych rocznie.
Od pierwszego stycznia 2020 roku w życie wchodzą też nowe zasady gromadzenia i dostępu do informacji o podatnikach Vat. Powstanie tak zwana biała lista, czyli ujednolicony rejestr firm płacących Vat. Informacje o podmiotach gospodarczych będą obejmowały okres 5 lat. System ten ma ułatwić zdobycie informacji o potencjalnym partnerze biznesowym i zabezpieczyć firmy przed oszustami. Częścią rejestru będzie też bowiem czarna lista podmiotów gospodarczych wykreślonych z listy Vatowców. Katalog ten będzie obejmował też numery kont bankowych, z których korzysta dana firma. Wpisanie swojej działalności gospodarczej dla podatników Vat jest obowiązkowe.
Ważną zmianą jest też spodziewane pod koniec roku obniżenie stawki Vatu z 18 na 17%. Skorzystają na tym zarówno pracownicy, jak i przedsiębiorcy rozliczający się stawek Vat. Nowe zasady będą obowiązywać przychód nieprzekraczający pierwszego progu podatkowego czyli kwoty 85 528 zł. Nadwyżkę trzeba będzie rozliczać według starych zasad, czyli zapłacimy od niego 32% Vat. Zostaną więc one rozliczane standardowo. Mimo to obie ulgi są znaczące i pozwalają na spore podwyżki w wynagrodzeniu młodych pracowników. Spowoduje to na pewno wzrost popularności produktów takich jak pożyczki długoterminowe. Ulgę odczują też przedsiębiorcy. Nie warto jednak zapominać, że nowe rozporządzenia nie zwalniają swoich płatników z obowiązku wobec ZUS.
Powyższe zmiany, jak już wspomnieliśmy, mogą przełożyć się na wyższe wynagrodzenia i zredukować koszty prowadzenia firmy. Oznacza to naturalne ożywienie rynków pożyczkowych i tych związanych z oszczędzaniem oraz inwestycjami. Ten pierwszy od lat przeżywa rozkwit, a konkurencja wśród pożyczkodawców jest dziś spora. Dla klientów oznacza to jeszcze więcej korzystnych ofert. Nowoczesne marki pożyczkowe dysponują dziś rozwiązaniami zadowalającymi najbardziej wymagających klientów. Ma to więc również wpływ na oferty banków.
Tarata
Jakub2
Tarata zmieniła moje doświadczenia w poszukiwaniu pożyczek. Uwielbiam to, że nie ma ukrytych kosztów...
przeczytaj to całkowicieTarata
Michał Wójcik
Najbardziej podoba mi się w Taracie to, jak dostosowuje rekomendacje do moich potrzeb. Wystarczyło, ...
przeczytaj to całkowicieTarata
Kacper Nowak
Korzystanie z Taraty to był prawdziwy relaks. Proces składania wniosku jest szybki i bezproblemowy. ...
przeczytaj to całkowicieTarata
Piotr N
Tarata naprawdę oferuje szeroki wachlarz pożyczek. Od opcji dla osób z dobrą historią kredytową po a...
przeczytaj to całkowicieTarata
Marek Kowalczyk
Miałem kilka pytań podczas procesu i skontaktowałem się z obsługą klienta Taraty. Byli bardzo uprzej...
przeczytaj to całkowicie