
Ślub to ważne wydarzenia zarówno dla pary młodej, jak i jej najbliższej rodziny. Po przyjętych oświadczynach zaczynają się miesiące przygotowań do tego szczególnego dnia. Jego kulminacją są słowa “ogłaszam was mężem i żoną” wypowiedziane przez księdza lub urzędnika. Decyzja o ślubie niesie za sobą sporo zmian. Wszystkie one wpływają na funkcjonowanie nowożeńców. Dziś skupimy się na tych finansowych, które w przypadku par wchodzących w nowy etap życia, są szczególnie istotne. Sprawdźmy, co warto wiedzieć i jak poradzić sobie z ewentualnymi trudnościami.
Co twoje, co moje, co nasze? Czyli kilka słów o wspólnocie majątkowej
Po ślubie zmienia się właściwie wszystko. Pomijając jednak aspekty osobiste, pod względem prawnym zmienia się nie tylko stan cywilny małżonków. W świetle przepisów po zawarciu związku małżeńskiego ważniejsze od “ja” czy “ty” staje się “my”. Parę małżonków zaczynają obowiązywać prawa i obowiązki zawarte w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Prawnie budują oni bowiem rodzinę. Wpływa to oczywiście na kwestie finansowe. Co więc po ślubie zostaje majątkiem osobistym, a co wspólnym? Po ślubie wspólnie zgromadzony majątek należy do obojga i podlega wspólnocie majątkowej. W jego skład wchodzą pensje współmałżonków, lokaty i konta założone po ślubie oraz wszystkie wspólne inwestycje. Co ważne podobnie jest z długami. Kredyt brany nawet bez zgody współmałżonka jest wspólnym zobowiązaniem. Co więc pozostaje majątkiem osobistym? Wspólnocie nie podlegają niezbywalne prawa współmałżonków, zdobyte przez nich nagrody finansowe, odszkodowania i spadki.
O czym możemy zdecydować?
W momencie złożenia podpisu na akcie ślubu niejako automatycznie wyrażamy zgodę na wspólnotę majątku. Jak nadmieniliśmy wcześniej, w jej skład wchodzą od momentu ślubu nasze zarobki, ale też na przykład chwilówki on-line czy innego rodzaju długi. Prawo dość dokładnie rozdziela majątek wspólny i osobisty. Kodeks rodzinny jasno mówi również o równych prawach w dysponowaniu wspólnymi dobrami. Żaden ze współmałżonków nie może samodzielnie nim dysponować ani go rozdzielać. Jako małżeństwo mamy też prawo objąć majątkiem wspólnym te dobra czy dochody, które w świetle prawa są osobiste. Jak to zrobić? Regulacje takie wymagają podpisania dokumentu o wspólności majątkowej rozszerzonej. Aby dokument był prawomocny potrzeba pomocy prawnika i notariusza. Tego rodzaju pismo daje pełną swobodę dysponowania majątkiem w małżeństwie.
Przeciwieństwem wspomnianego dokumentu jest podpisywana przed ślubem intercyza. Dokument taki reguluje kwestie majątku po ślubie wedle woli współmałżonków. W takim przypadku nie obowiązują przepisy kodeksu rodzinnego, a majątek wspólny określa tylko i wyłącznie zapis w intercyzie.
Oczywiście kwestie majątkowe to nie jedyne zmiany, jakie czekają młodych po zawarciu małżeństwa. W praktyce wiele ono ułatwia. Małżonkowie mogą się wspólnie rozliczać, przysługuje im więcej ulg, mogą też zapewniać sobie nawzajem ubezpieczenie. Okazuje się więc, że ślub może podnosić poczucie bezpieczeństwa w związku na wiele sposobów.
Crezu
Wojciech Zieliński
Zaskoczyło mnie, że odsetki były aż tak wysokie, ale musiałem wziąć pożyczkę.
Smartney Polska
Pawel_007
Proces aplikacji bardzo prosty, ale wymagali ode mnie dodatkowych dokumentów.
Cashtero
PiotrKaczmarek
Bardzo szybki proces, ale uważajcie na wysokie koszty przedłużenia pożyczki.
Minicapital
Jan Kowalski
Fajnie, że pierwsza pożyczka była bez dodatkowych kosztów!
Kredytzen
Izabela Jankowska
Wszystko jasne i przejrzyste, obsługa bardzo miła – polecam.