Wynajmowanie a kupno mieszkania - porównanie kosztów

Prędzej czy później każdy staje przed decyzją jak i gdzie samodzielnie mieszkać. Często zdarza się, że już wybór studiów podyktowany jest w dużej części kosztami mieszkania w danym mieście. Niewielu studentów na tym etapie stać na kupno własnego mieszkania. W tej sytuacji z pomocą mogą przyjść rodzice. Spróbujmy więc pokrótce odpowiedzieć na pytanie: co się bardziej opłaca zakup mieszkania czy wynajem długoterminowy?

Wynajmowanie a kupno mieszkania - porównanie kosztów

Polski rynek nieruchomości na tle Europy

W naszym kraju z roku na rok buduje się coraz więcej mieszkań. Niestety tylko w niektórych regionach wpływa to na spadek cen nieruchomości. Główne metropolie wraz z najlepszymi uniwersytetami i bogatym rynkiem pracy wciąż są drogie. Dlatego sporo osób przenoszących się do dużych miast za pracą lub dla nauki decyduje się na wynajem długoterminowy. Rozwiązanie to znakomicie sprawdza się na rynkach zachodnich. W Niemczech czy Skandynawii mało kto za cel stawia sobie kupno własnego lokum. Dlaczego?

Ceny wynajmu są tam na tyle niskie, że w zestawieniu z ratą kredytu bardziej opłaca się być najemcą. Na popularność takiego rozwiązania za naszą zachodnią granicą wpływają też prolokatorskie przepisy dotyczące najmu. Niemiecki wynajmujący jest chroniony wieloma przepisami, które pozwalają mu czuć się bezpiecznie w swoim wynajętym domu. Ustawy prawne narzucają tam między innymi długi okres wypowiedzenia umowy najmu czy liberalne podejście do spóźniających się z comiesięcznymi wydatkami. U nas wygląda to nieco inaczej.

Sytuacja polskiego najemcy

Niestety w Polsce ceny najmu są często równe lub wyższe racie dużego kredytu mieszkaniowego. Prawo rentierskie często jest po stronie najemcy, ale pozostawia też wiele swobody w tworzeniu umów najmu. Łagodne prawo i cena nie będą więc u nas sprzyjały rozwojowi rynku najmu. Oczywiście ceny mieszkań są różne w różnych regionach stąd i ceny najmu przysłowiowej kawalerki mogą się od siebie mocno różnić.

Jak wspomnieliśmy na wstępie duże miasta to spore koszty mieszkaniowe. Jeśli więc rozważamy przeprowadzkę w takie miejsce, warto dobrze przeliczyć koszty. Może się bowiem okazać, że kredyt mieszkaniowy bardziej nam się opłaca. Dlaczego? Jeśli miesięczne koszty utrzymania wynajmowanego mieszkania są porównywalne z ratą kredyt jest dużo bardziej opłacalny. Koszty z nim związane idą bowiem na spłatę nieruchomości, a nie do obcej kieszeni. Po spłacie, która trwa czasem wiele lat, mieszkanie powiększa nasz majątek i możemy w nim zostać lub je wynajmować. Drugie wyjście zapewni nam dodatkowo zysk pasywny.

Nim jednak zdecydujemy się na rozpoczęcie rozmów z bankiem, warto rozważyć dwie kwestie. Pierwsza z nich dotyczy bezpośrednio warunków kredytu. Pieczołowicie budowana pozytywna historia pożyczkowa może zapewnić nam dobre warunki. Jeśli jednak miewaliśmy w przeszłości problemy ze spłatą, kredyt może być drogi lub nie dostaniemy go wcale.

Druga sprawa to miejsce, gdzie chcemy kupić interesującą nas nieruchomość. Przemyślmy najpierw czy chcemy się z nim wiązać na stałe i na ile atrakcyjne będzie dla najemców, jeśli zdecydujemy się przeprowadzić.

Podoba Ci się?

401


Czytaj również: