Wszystko, co musisz wiedzieć o Biurze Informacji Kredytowej

Wszystko, co musisz wiedzieć o Biurze Informacji KredytowejBIK to jedna z działających w Polsce organizacji, której zadaniem jest wspieranie i monitorowanie rynku usług pożyczkowych. Instytucja ta powstała w celu gromadzenia danych o klientach branży pożyczkowej. Na początku dostęp do tych informacji miały jedynie banki. Jednak rozwój sektora pozabankowego sprawił, że również te firmy, a także SKOK-i zyskały dostęp do baz informacji gospodarczej.

Dlaczego BIK jest tak istotny?

Informacje, które znajdują się na nasz temat w rejestrze BIK wiążą się bezpośrednio za naszymi szansami na otrzymanie pożyczki. Pożyczkodawca - bank lub firma pozabankowa, zanim podejmie decyzję, sprawdza naszą historię kredytową właśnie w takich bazach jak BIK czy BIG.

Biuro Informacji Kredytowej zostało założone przez Związek Banków Polskich. Celem było ułatwienie weryfikacji klientów ubiegających się o kredyt.

Dane do rejestru są zgłaszanie przez pożyczkodawców. Rejestr zawiera informacje o wszystkich zaciągniętych zobowiązaniach, a także wszelkich opóźnieniach w płatności rat. Do rejestru trafiamy w momencie zaciągnięcia pierwszego zobowiązania.

Jak sprawdzić BIK?

Oczywiście dostęp do naszych danych mają nie tylko banki i firmy pożyczkowe. Mamy możliwość zajrzeć do nich także i my sami. Jeszcze do niedawna sprawdzenie danych było darmowe. Teraz niestety pojawiły się opłaty, jeśli chcemy sprawdzić BIK. Jednorazowy raport to koszt 39 zł. Możemy także zdecydować się na roczny abonament w wysokości 99 zł. W ramach tego otrzymamy 12 raportów, a także dodatkowe usługi.

Jak sprawdzić BIK krok po kroku?

  • pierwszy krok to założenie konta na stronie Biura Informacji Kredytowej
  • potem należy potwierdzić swoją tożsamość
  • kliknąć w link aktywacyjny
  • wpisać otrzymany SMS-em kod
  • na koniec wystarczy ustalić hasło i zalogować się

Istnieje możliwość sprawdzenia naszych podstawowych danych w BIK. Możemy tego dokonać raz na pół roku. W ten sposób otrzymamy jednak wyłącznie kopię naszych danych. Niemniej warto jednak skorzystać z takiej możliwości od czasu do czasu. Chociażby po to, żeby mieć świadomość tego, jak wygląda nasza sytuacja kredytowa. Szczególnie, jeśli jesteśmy aktywnym klientem branży pożyczkowej.

Opinie o BIK. Jak poprawić swój BIK?

Biuro Informacji Kredytowej to praktyczna i potrzebna instytucja. Pomaga przede wszystkim firmom w ocenie zdolności kredytowej potencjalnego klienta. W oparciu o te dane firmy pożyczkowe podejmują decyzję o przyznaniu lub odmowie pożyczki.

Wszystkie negatywne wpisy mogą nam zatem szkodzić. Jeśli w przeszłości mieliśmy problemy ze spłatą zobowiązania, może nam to utrudnić otrzymanie pożyczki w przyszłości. Niestety takich danych nie da się usunąć. Można jednak podwyższyć swoją wiarygodność, zaciągając kilka mniejszych pożyczek i spłacając je w terminie. W ten sposób niejako zakryjemy negatywną część naszej historii. Wbrew pozorom wzięcie nawet tak prostego produktu jak szybka chwilówka online może poprawić naszą zdolność kredytową i podnieść nasze szanse na otrzymanie pożyczki lub kredytu w przyszłości.

Podoba Ci się?

3


Czytaj również: