Wniosek o umorzenie odsetek - kiedy można go złożyć?

Wniosek o umorzenie odsetek kiedy można go złożyć

Odpowiedzialne pożyczanie jest umiejętnością, która wynika z wiedzy i doświadczenia. Szeroka oferta pożyczkowa sprzyja uleganiu zachciankom konsumenckim. Na każdym kroku jesteśmy przecież kuszeni promocjami i ekstra ofertami. Ale niestety niewielki błąd może sprawić, że dług zacznie się za nami ciągnąć.

W razie problemów ze spłatą produktu takiego jak pożyczka 24/7 zaleca się szybki kontakt z naszym pożyczkodawcą. Istnieje bowiem sporo dróg wyjścia z długów, które warto z nim konsultować. W niektórych sytuacjach możemy starać się o umorzenie odsetek. Rozwiązanie to mogą stosować nie tylko klienci z problemami ze spłatą. Oto najważniejsze informacje o możliwościach umorzenia odsetek.

Złożenie wniosku o umorzenie odsetek to jedna z możliwości ułatwienia sobie spłaty zobowiązania. Oczywiście, aby móc skorzystać z takiego rozwiązania, należy spełnić określone wymagania. Przede wszystkim musimy naszą prośbę uzasadnić. Możemy to zrobić, powołując się na ważny interes dłużnika lub interes publiczny. W pierwszym przypadku może chodzić o wszelkie zdarzenia losowe, takie jak na przykład utrata pracy czy śmierć bliskiej nam osoby. Powodem może być także utrata majątku wskutek jakiejś klęski żywiołowej lub innej przyczyny. Z kolei w przypadku interesu publicznego powodem złożenia wniosku o umorzenie może być fakt, że spłata zobowiązania wymaga sięgnięcia po środki z pomocy społecznej.

Pamiętajmy, że pożyczkodawcy dość rygorystycznie podchodzą do takich wniosków. Dlatego postarajmy się, aby był on jak najlepiej przygotowany. Jeśli powodem naszej trudnej sytuacji jest na przykład ciężka choroba, załączmy do dokumentu również zaświadczenie od lekarza. Im więcej informacji obrazujących naszą trudną sytuację, tym lepiej.

Co powinno się znaleźć w piśmie o umorzenie odsetek?

Dokument taki musi zawierać:

  • dane dłużka - adres, numer telefonu, adres e-mail
  • informacje na temat wierzyciela (adres firmy lub banku)
  • informację o zawartej umowie
  • prośbę o umorzenie oraz jej motywację
  • niezbędne załączniki

Oczywiście dokument musimy podpisać. Jeśli chcemy, możemy przy okazji poprosić o rozłożenie spłaty na korzystniejsze raty. Nasze pismo może zostać rozpatrzone w ciągu kilku dni. Zdarza się jednak, że w bardziej skomplikowanych przypadkach trwa to dłużej - maksymalnie 2 miesiące. Wierzyciel może również odesłać nam pismo z prośbą o uzupełnienie brakujących danych.

Sięgając po tak popularne dzisiaj darmowe pożyczki często bagatelizujemy ryzyko. Pożyczamy pieniądze pod wpływem impulsu, nie zastanawiając się nad konsekwencjami takiej decyzji. W większości przypadków ujdzie nam to na sucho. Jeśli jednak powinie nam się noga i napotkamy problemy, nie czekajmy. Najlepszym rozwiązaniem jest szybki kontakt z pożyczkodawcą. Firmy pożyczkowe są elastyczne. Zależy im na utrzymaniu klienta przy sobie, dlatego z pewnością zaproponują jakieś wyjście z nawet najtrudniejszej sytuacji.

Podoba Ci się?

259


Czytaj również: