W większości branż konsument zajmuje dzisiaj wyjątkowo uprzywilejowaną pozycję. To firmy muszą zabiegać o jego uwagę, jeśli chcą wyprzedzić konkurencję. Dzięki temu mamy możliwość wyboru spośród wielu atrakcyjnych ofert i promocji. Żeby jednak móc w pełni swobodnie korzystać z tych przywilejów, warto znać podstawowe zasady i regulacje prawne, które chronią konsumentów i ułatwiają im życie. Przyjrzyjmy się tym najistotniejszym.
Gwarancja oraz rękojmia
Pojęcia te bywają czasami stosowane zamiennie. W praktyce oznaczają jednak coś zupełnie innego. Gwarancja jest dokumentem zawierającym uprawnienia, które przysługują kupującemu. Są w niej wymienione również okoliczności, w których możemy z gwarancji skorzystać. Odpowiedzialność w takim przypadku ponosi zazwyczaj producent.
Rękojmia z kolei jest prawem, które przysługuje konsumentowi w stosunku do konkretnego sprzedawcy, u którego zrobił zakupy. Rękojmia może obejmować wady fizyczne produktu lub tak zwane wady prawne. Pierwszego przypadku raczej nie trzeba wyjaśniać. Chodzi o sytuacje, gdy zakupiony produkt jest wadliwy lub niekompletny. Rękojmia za wady prawne chroni konsumenta w sytuacji, gdy sprzedawca nie był właścicielem towaru lub na przykład był to przedmiot zastawiony. Uprawnienia z tytuły rękojmi przysługują nam wobec bezpośredniego sprzedawcy produktu, a nie producenta - jak w przypadku gwarancji. Żeby skorzystać z takiej opcji, wystarczy napisać proste pismo skierowane do sprzedawcy - oświadczenie, w którym opiszemy nasz problem związany z zakupem i wskażemy rozwiązanie, które nas satysfakcjonuje. Możemy je wysłać pocztą lub złożyć osobiście. W tym drugim przypadku warto zadbać o to, żeby sprzedawca wystawił nam potwierdzenie złożenia reklamacji.
Gwarancja umożliwia wymianę wadliwego zakupu, jego naprawę lub zwrot kosztów. Konsument może skorzystać z tych możliwości w określonych sytuacjach. Warto pamiętać o tym, że gwarancja jest dobrowolna. Sprzedawca czy producent nie mają obowiązku jej wystawienia. Warunki gwarancji, które mogą zostać wykorzystane, określa Kodeks Cywilny. Jeśli w gwarancji nie ma informacji o tym, jaki jest okres jej obowiązywania, obejmuje ona 2 lata. Warto przy tym pamiętać, że jeśli w ramach gwarancji otrzymamy nowy sprzęt lub zostanie on naprawiony, okres gwarancji jest liczony od nowa.
Zakupy przez Internet
Jeśli chodzi o sprzedaż przez sieć, przepisy nakładają na sprzedawcę szereg obowiązków. Przede wszystkim musi on udostępnić wszystkie istotne informacje o produkcie, cenę i sposób zapłaty, a także swoje dane. W tym dane kontaktowe umożliwiające złożenie reklamacji.
Ustawowo konsument ma prawo do zwrotu zakupionego towaru w ciągu 14 dni. Czas ten jest liczony od momentu, gdy sprzedawca poinformuje nas o takiej możliwości. Zazwyczaj dzieje się to w momencie opłacenia zakupu. Jeśli sprzedawca nie udzieli nam takiej informacji, czas na zwrócenie towary wydłuża się do roku.
Co ważne, nie musimy podawać żadnej przyczyny - towar możemy po prostu zwrócić. Istotne jest również to, że w ciągu wspomnianych 14 dni należy wysłać jedynie oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Nie musimy od razu odsyłać naszego zakupu.
W razie jakichkolwiek pytań czy wątpliwości, nie wahajmy się też skorzystać z pomocy Rzecznika Konsumenta.
Crezu
Emilia.Szymanska
Bardzo dobra opcja dla osób, które potrzebują gotówki na już.
Minicapital
Emilia Jóźwiak
Dzięki nim naprawiłem samochód przed długą podróżą.
Monetkowo
Artur Wiśniewski
Cieszę się, że mogłem szybko naprawić samochód, ale odsetki były wysokie.
Credyt
JanekRetro88
Pieniądze dostałem jeszcze tego samego dnia, idealne rozwiązanie w nagłych przypadkach!
Cashmey
Wojciech_Explorer
Bardzo uczciwa firma, warunki zgodne z umową, polecam!