Ubezpieczenie pożyczki poza bankiem - kiedy i jak?

Kredyty bankowe najczęściej są ubezpieczane w instytucji, od której bierzemy pieniądze. Często sama decyzja o udzieleniu pożyczki zależna jest właśnie od wybranej opcji zabezpieczającej. Dobrze dobrane ubezpieczenie jest korzystne dla obu stron. Sprawdźmy, czy pożyczki brane poza bankiem też mają taką opcje?

Jak zabezpieczyć pożyczkę pozabankową?

Ubezpieczenie pożyczki poza bankiem - kiedy i jak?

Chwilówki, czyli pożyczki krótkoterminowe nie są ubezpieczane. Nie ma takiej potrzeby, ponieważ tego typu produkty zwracamy zwykle w ciągu miesiąca lub dwóch. Krótki okres kredytowania i niewielkie kwoty pożyczki sprawiają, że weryfikacja jest łagodniejsza, a formalności mniej. Uproszczona procedura nie zakłada ubezpieczenia. Nieco inaczej sytuacja wygląda, gdy zawieramy z pożyczkodawcą umowę dotyczącą zobowiązania ratalnego. Składając wniosek o taki produkt musimy przede wszystkim spodziewać się bardziej szczegółowej weryfikacji. Na pewno zostaniemy sprawdzeni w głównych bazach informacji kredytowej, takich jak BIK czy BIG. Jeśli cały proces przebiegnie pomyślnie, pieniądze pojawią się na naszym koncie, a my zaczniemy spłacać raty. Umowa pożyczkowa, którą podpiszemy, powinna również zawierać informacje o opcjach ubezpieczenia coraz częściej dostępnych również poza bankiem. Jak to wygląda?

Firmy pożyczkowe ubezpieczenia swoich produktów ratalnych wzorują na bankach. Zaciągając u pożyczkodawcy większy dług, możemy więc spodziewać się podobnych rozwiązań. Do najczęstszych dostępnych wariantów należą tak zwane wakacje kredytowe. Jest to okres, przez który nie musimy płacić ustalonej w umowie raty bez żadnych dodatkowych kosztów. Taka opcja przyda się w przypadku utraty lub zmiany pracy, choroby czy innych zdarzeń losowych, przez które tracimy płynność finansową. Długość takich wakacji uzależniona jest od konkretnego produktu, a wszystkie szczegóły z nimi związane powinny być jasno określone w umowie pożyczkowej.

Zwykle zarówno banki jak i firmy pożyczkowe proponują nam jedną konkretną polisę, dopasowaną do naszego kredytu. Możemy oczywiście rozszerzyć tę ochronę i dopasować ją do swoich potrzeb. Warto jednak pamiętać, że każda forma ubezpieczenia łączy się ze wzrostem kosztów pożyczki. Jak wspomnieliśmy na początku, w przypadku banków ubezpieczenie jest często obowiązkowe. Firmy pozabankowe zostawiają klientom więcej swobody. Jest to o tyle ważne, że produkty ratalne poza bankiem i bez kosztów zabezpieczenia potrafią być bardzo drogie.

Warto jednak rozważyć tę opcję, szczególnie, gdy pożyczamy sporą sumę. Nawet jeśli teraz stać nas na ustaloną w umowie ratę, sytuacja może zawsze ulec zmianie. Koszty upomnień, monitów i przesuwania terminów spłaty bywają dużo wyższe niż samo ubezpieczenie. Więc w razie kłopotów ten wydatek na pewno się opłaci.

Podoba Ci się?

827


Czytaj również: