Sprzedaż nieruchomości dłużnika – kiedy następuje i na jakich zasadach

Wydawałoby się, że temat ten dotyczy wyłącznie sytuacji, w których w grę wchodzi nasza hipoteka. Czyli takich, gdzie na przykład wzięliśmy pożyczkę pod zastaw mieszkania. Niestety tak nie jest i w zasadzie każde większe zobowiązanie może zostać spłacone poprzez sprzedaż naszej nieruchomości. Nawet jeśli jest to wysoki kredyt gotówkowy.

Sprzedaż nieruchomości dłużnika – kiedy następuje i na jakich zasadach

W jaki sposób przebiega proces?

Na szczęście w tej sytuacji mamy czas na reakcję. Komornik najpierw wezwie nas do spłaty zaciągniętego zobowiązania. Jeśli nie zrobimy tego, wartość naszego lokalu zostanie oszacowana. Warto wiedzieć, że wystarczy otrzymać takie wezwanie, żeby mieszkanie zostało formalnie zajęte. Mamy dwa tygodnie na uregulowanie długu. Jeśli tego nie zrobimy, rzeczoznawca oszacuje wartość nieruchomości. To niewiele czasu, dlatego warto znać możliwe wyjścia z takiej sytuacji już wcześniej.

Jeśli nic się nie zmieni, po upływie przynajmniej dwóch tygodniu od otrzymania wezwania, może odbyć się publiczna licytacja. Zanim do tego dojdzie, komornik jest zobowiązany opublikować obwieszczenie przynajmniej dwa tygodnie wcześniej. Musi się ono znaleźć w prasie, budynku sądu i urzędu gminy, a także w internecie na stronie Krajowej Rady Komorniczej. Takie pismo trafia również do wierzyciela oraz dłużnika.

Osoba, która wylicytuje naszą nieruchomość zostaje wpisana do księgi wieczystej jako właściciel. Kwota ze sprzedaży zostaje przeznaczona na spłatę roszczeń i opłatę postępowania egzekucyjnego. W tym momencie musimy się niestety wyprowadzić.

Co można zrobić?

Przede wszystkim bądźmy czujni i reagujmy szybko. W przypadku niektórych kredytów dobrym rozwiązaniem może być przeniesienie do innego banku. Zyskamy na czasie, a poprzedni dług zostanie uregulowany. Zazwyczaj instytucjom finansowym zależy bardziej na utrzymaniu czy pozyskaniu klienta niż na pieniądzach. Dlatego istnieje duże prawdopodobieństwo, że znajdziemy taką, która zdecyduje się nam pomóc.

W momencie kiedy otrzymamy dokument z opisem i szacunkową wartością naszej własności, nie panikujmy. W ciągu 7 dni od jego ukończenia możemy bowiem go zaskarżyć.

Możliwym rozwiązaniem jest także wydzielenie części nieruchomości, jeśli takie rozwiązanie zaspokoi potrzeby wierzyciela. Dłużnik może w takim przypadku zażądać na piśmie zawieszenia egzekucji pozostałej części. Takie rozwiązanie może dać nam dodatkowy czas na poradzenie sobie z zaistniałą sytuacją. Może nawet uda nam się dzięki temu przenegocjować sprawę z wierzycielem i dojść do porozumienia.

Jeśli nie wiemy, co zrobić lub mamy jakiekolwiek wątpliwości, możemy też skorzystać z infolinii Krajowej Rady Komorniczej. Konsultacje są udzielane bez dodatkowych opłat, więc jedyny koszt to ten za połączenie telefoniczne.

O czym jeszcze pamiętać?

Po wysłaniu wezwania komornik składa również wniosek dotyczący księgi wieczystej naszej nieruchomości. Jeśli uda nam się doprowadzić do umorzenia lub spłaty długu, pamiętajmy, żeby dopilnować, aby wpis został usunięty.

Podoba Ci się?

1028


Czytaj również: