Różnica między naszym wynagrodzeniem brutto i netto jest zazwyczaj spora. Szczególnie, jeśli pracujemy na umowę o pracę. Obowiązkiem naszego pracodawcy jest wówczas odprowadzanie stosownych do naszej pensji składek. Są to opłaty związane z ubezpieczeniem społecznym (ZUS) oraz zdrowotnym. Dzięki tym pieniądzom w przyszłości będzie nam wypłacana emerytura. Z kolei ubezpieczenie zdrowotne pozwoli pokryć koszty leczenia oraz różnego rodzaju badań. Różnica w kwotach netto i brutto nie wygląda dobrze. Tym bardziej, że do naszej ręki trafia ta niższa z obu kwot. Przyjrzyjmy się w takim razie bliżej tym składkom. Po co właściwie są odprowadzane, czy są obowiązkowe i jakie realne korzyści wynikają z tego, że są odprowadzane.
Czy składki ZUS są obowiązkowe?
ZUS, czyli Zakład Ubezpieczeń Społecznych otrzymuje lwią część naszej wypłaty. Niestety jest to koszt obowiązkowy i nie można go uniknąć. Tak jest w przypadku umów o pracę. W przypadku umów cywilno-prawnych jest to już zależne od kilku czynników. W tym przypadku w grę wchodzą takie aspekty jak posiadanie statusu ucznia lub studenta, prowadzenie własnej działalności gospodarczej a także to, czy umowa, którą zawieramy jest podpisywana z naszym obecnym pracodawcą. Ma również znaczenie to, czy oprócz podpisywanej właśnie umowy, mamy też podpisane inne i czy są od nich odprowadzane składki na ubezpieczenie.
Każdy pracodawca musi opłacać składki i odprowadzać co miesiąc odpowiednie sumy do właściwych urzędów. Składki na ubezpieczenie społeczne możemy podzielić na emerytalne, rentowe oraz chorobowe. Wynoszą one odpowiednio 9,76%, 1,5% oraz 2,45% podstawy wymiaru składki. Suma tych składników wynosi 13,71%. Jest to suma odprowadzana bezpośrednio od wynagrodzenia.
Oprócz wspomnianej kwoty należy także uiścić opłatę na ubezpieczenia zdrowotne. To także należy do obowiązków pracodawcy. Ich suma wynosi 20,61% podstawy wymiaru. W ramach tego znajdują się między innymi ubezpieczenie emerytalne, rentowe, czy wpłaty na Fundusz Pracy.
Wszystkie te opłaty są obowiązkowe. Skoro nie da się ich uniknąć, warto wiedzieć, jakie korzyści wynikają z tego, że są uiszczane. Podstawowym prawem osoby, dla której odprowadzane są składki, jest emerytura. Jej zadaniem jest zapewnienie środków do życia, gdy będziemy już w zaawansowanym wieku. Dzięki składkom uzyskujemy także ubezpieczenie chorobowe. To sprawia, że otrzymujemy wynagrodzenie także w dni, gdy jesteśmy niezdolni do pracy. Ostatni rodzaj świadczeń dotyczy wypadków i nieszczęśliwych zdarzeń. W sytuacji, gdy doznamy uszczerbku na zdrowiu, możemy liczyć na wypłatę odszkodowania. Jego wysokość jest uzależniona od tego, jak poważny jest nasz stan.
Składki te mają także zabezpieczyć nas na okoliczność pobytu w szpitalu. Dzięki ubezpieczeniu możemy z niego skorzystać bezpłatnie. Warto zadbać o takie zabezpieczenie, bo nigdy nie wiadomo, kiedy może nam się przydać.
Warto także pamiętać o wynikających ze składek różnicach między wypłatą brutto oraz netto. Jeśli podpisujemy jakąś umowę, dokładnie sprawdźmy, jaka jest na niej kwota. Miejmy świadomość tego, ile z wpisanej sumy trafi do naszej kieszeni.
Tarata
Jakub2
Tarata zmieniła moje doświadczenia w poszukiwaniu pożyczek. Uwielbiam to, że nie ma ukrytych kosztów...
przeczytaj to całkowicieTarata
Michał Wójcik
Najbardziej podoba mi się w Taracie to, jak dostosowuje rekomendacje do moich potrzeb. Wystarczyło, ...
przeczytaj to całkowicieTarata
Kacper Nowak
Korzystanie z Taraty to był prawdziwy relaks. Proces składania wniosku jest szybki i bezproblemowy. ...
przeczytaj to całkowicieTarata
Piotr N
Tarata naprawdę oferuje szeroki wachlarz pożyczek. Od opcji dla osób z dobrą historią kredytową po a...
przeczytaj to całkowicieTarata
Marek Kowalczyk
Miałem kilka pytań podczas procesu i skontaktowałem się z obsługą klienta Taraty. Byli bardzo uprzej...
przeczytaj to całkowicie