Rodzaje umów z pracodawcą

Rodzaje umów z pracodawcąJeśli decydujemy się na podjęcie pracy, pierwszym krokiem za każdym razem jest podpisanie umowy. Od nas i od pracodawcy zależy, jaka to będzie umowa. Od jej rodzaju z kolei szereg innych czynników, jak wysokość naszego wynagrodzenia brutto i netto czy odprowadzanie składek do ZUS. Przyjrzyjmy się najpopularniejszym rozwiązaniom stosowanym przez pracodawców.

Umowa o pracę

Najpopularniejszym i najbardziej pożądanym rodzajem umowy z pracodawcą jest oczywiście umowa o pracę. Taka forma zatrudnienia gwarantuje odkładanie wszystkich składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Dzięki nim w przyszłości będzie nam przysługiwać emerytura. Umowa o pracę daje nam także prawo do płatnego urlopu. A jeśli pracujemy w jakimś miejscu dłużej - do dłuższego okresu wypowiedzenia.

Co jeszcze? Wysokość pensji w tego typu umowie jest regulowana przez prawo. Każdego roku wskazywana jest minimalna kwota brutto. Warto mieć świadomość jej wysokości i odpowiednio cenić się podczas rozmowy o pracę, gdy zostaniemy zapytani o nasze oczekiwania.

Jeśli chodzi o rodzaje umów o pracę, mamy możliwość zawarcia umowy na czas próbny, określony lub nieokreślony. Każda z nich ma swoje konkretne zasady. Dokładnie to sprawdźmy, zanim zdecydujemy się podpisać dokumenty.

Umowa zlecenie

W tym przypadku część składek jest dobrowolna. Umowa zlecenie może być też podpisywana na znacznie niższe kwoty, choć i w tym przypadku odgórnie ustalana jest minimalna wysokość wynagrodzenia.

W przypadku tego rodzaju umowy nie są natomiast uregulowane inne ważne szczegóły. Jak na przykład prawo do urlopu czy warunki wcześniejszego rozwiązania umowy. Dlatego istotne jest, aby doprecyzować te sprawy w warunkach umowy. Zadbajmy o to, żeby później nie znaleźć się w niekomfortowej sytuacji.

Kolejna ważna sprawa to fakt, że umowa zlecenie nie może zastępować w sposób zakamuflowany umowy o pracę. Jeśli w ramach umowy zlecenia pracujemy codziennie w określonych godzinach w tym samym miejscu, na warunkach etatowych, pracodawca zobowiązany jest podpisać z nami umowę o pracę. Tym bardziej, jeśli w jakimś miejscu pracujemy już dłużej. Nie wahajmy się walczyć o swoje prawa.

Umowa o dzieło

Tego typu umowa skupia się nie na wzajemnych relacjach między pracodawcą a pracownikiem, lecz na efekcie. Jest nim dzieło, czyli coś, co zleceniodawca (pracownik) musi wykonać dla zleceniodawcy. Za wykonanie dzieła przysługuje konkretne wynagrodzenie, którego wysokość zawarta jest w podpisanej umowie o dzieło.

Od tej umowy zleceniodawca nie musi odprowadzać składek do ZUS. Ustawy nie określają też minimalnej wartości wynagrodzenia. O wszystkie szczegóły należy więc tu zadbać samemu podobnie jak w przypadku umowy zlecenie.

Umowa o dzieło to dobre wyjście dla osób pracujących w mediach lub kulturze. Warto jednak pamiętać, że taka umowa nie pracuje na naszą emeryturę. Nie daje nam też zabezpieczenia na wypadek pobytu w szpitalu czy choroby. Jeśli pracujemy głównie w ten sposób, warto zadbać o dodatkowe ubezpieczenie na wszelki wypadek.

Podoba Ci się?

590


Czytaj również: