Pożyczki w lombardach

Lombardy widać na ulicach naszych miast od zawsze. Rozkwit tego typu działalności przypadł na lata 90-te, jednak i dziś cieszą się one popularnością. Jest to wygodny i szybki sposób na pożyczkę pod zastaw wartościowych przedmiotów, które mamy w domu. Dla wielu klientów branży pożyczkowej sporym plusem tego typu miejsc jest bezpośredni kontakt z pożyczającym. Daje to możliwość negocjowania warunków i kwoty zobowiązania. Skoro jako klienci mamy w tym przypadku tak duże pole negocjacji, warto poznać ogólne zasady funkcjonowania lombardów.

Pożyczki w lombardach

Na jakich zasadach pożycza się w lombardzie?

Tego typu miejsca udzielają pożyczek gotówkowych pod zastaw. Oznacza to, że oddajemy coś w przechowanie i możemy to odzyskać dopiero po oddaniu pieniędzy. Co możemy zastawić? Mogą to być różnego rodzaju papiery wartościowe, a także przedmioty. Najczęściej zastawiana jest biżuteria oraz sprzęt elektroniczny. Oczywiście w lombardzie musimy się zjawić osobiście, nie możemy skorzystać z tej oferty przez internet. Pracownik musi bowiem oszacować wartość zastawianego przez nas przedmiotu.

Plusem jest to, że nie musimy wypełniać żadnych wniosków, ani przedstawiać zaświadczeń. Nasza zdolność kredytowa nie ma tu kompletnie znaczenia. Jedyne ograniczenie związane jest z wartością zastawianego przedmiotu. To bardzo istotne, nie możemy bowiem pożyczyć więcej niż jest on wart. Zazwyczaj lombardy są skłonne pożyczać kwotę stanowiącą mniej więcej połowę wartości zastawu.

Niestety w przypadku lombardów pożyczka zawsze wiąże się z kosztami. W przeciwieństwie do firm pożyczkowych, pierwsza pożyczka za darmo jest tu niedostępna.

Jak wybrać lombard i pożyczyć bezpiecznie

Nie ma przepisów jasno określających to, jak powinna wyglądać umowa pożyczkowa w lombardzie. Dlatego tak ważne jest, abyśmy dopilnowali, żeby znalazły się w niej wszystkie istotne elementy. Są to:

  • podstawowe informacje o pożyczce - jej wysokość oraz czas spłaty
  • dane obu stron umowy
  • opis zastawionego przedmiotu wraz z wartością
  • warunki pożyczki - prowizja i oprocentowanie, możliwość przedłużenia czasu spłaty

Oczywiście umowa musi zostać podpisana przez obie strony. Jeśli pracownik lombardu robi nam jakiekolwiek trudności lub proponuje podpisanie umowy bez wskazanych wyżej informacji, nie ryzykujmy. Lepiej mieć pewność, że usługa zostanie wykonana zgodnie z prawem i że zastawiony przez nas przedmiot jest bezpieczny. Ustalmy także ewentualne warunki przedłużenia czasu spłaty. Jeśli bowiem przekroczymy termin, lombard może zwyczajnie sprzedać nasz zastaw i już go nie odzyskamy.

Oferta lombardu to ciekawa alternatywa dla produktów takich jak pożyczka online 24/7. Ma oczywiście swoje plusy i minusy. Po pieniądze musimy się udać osobiście. Z drugiej strony jeśli tylko mamy co zastawić, nie będziemy mieć żadnych problemów z otrzymaniem gotówki. Nawet, jeśli mamy aktywne pożyczki albo nasza historia kredytowa jest kiepska. W przypadku lombardów nie ma to żadnego znaczenia.

Podoba Ci się?

157


Czytaj również: