Pożyczki w Bitcoinach

Internetowa waluta zalicza ostatnio rekordowe skoki wartości. Nic więc dziwnego, że interesuje się nią coraz więcej inwestorów. Nową i popularną możliwością stały się pożyczki w wirtualnym pieniądzu. Jak to działa i czy się opłaca?

Pożyczki w BitcoinachStabilny fundament

Warto zwrócić uwagę na technologię stojącą za bitcoinami czy innymi kryptowalutami. Blockchain to metoda, którą powoli zaczynają interesować się banki. Dzięki temu, że tak naprawdę wszystkie bitcoiny tworzą razem jeden kod, znacznie trudniej jest tu o jakiekolwiek nadużycia. Wszystkie transakcje muszą być zatwierdzone w sieci, a każda jednostka ma przypisanego właściciela. Przy czym istotne jest to, że osoby stojące za transakcjami pozostają anonimowe.

Pożyczki

Rynek usług pożyczkowych związanych z kryptowalutami dopiero nabiera rozpędu. Skoro jednak same waluty zyskały taką popularność, można być pewnym, że i w tym obszarze nastąpi znaczny rozwój.

Zaletą pożyczek w bitcoinach jest to, że nie są one związane z żadną instytucją czy krajem. Wszystko odbywa się między ludźmi. Dzięki temu możliwe są pożyczki między osobami na całym świecie - bez dodatkowych opłat i bez niekorzystnych wymian walut.

Liderem światowego rynku pożyczek związanych z kryptowalutami jest serwis BitBond. Powstał w 2013 roku i skupia osoby z ponad 120 krajów. To miejsce, gdzie o pieniądze mogą starać się też małe i średnie firmy. Dla osób szukających pożyczki jest to ciekawa alternatywa. Szczególnie, jeśli z jakiegoś powodu nie chcemy korzystać z banku.

Minusy

Pożyczki w kryptowalutach, mimo swoich oczywistych plusów, mają też swoje ciemne strony. Ich rynek nie jest regulowany przez żadną instytucję, a liczba graczy spekulujących walutami jest nieduża. Większość poważnych banków nie zainteresowała się jeszcze tą technologią. To sprawia, że wahania kursu są bardzo duże. W ciągu jednego dnia Bitcoin potrafi wzrosnąć lub spaść nawet o kilkadziesiąt procent. W odniesieniu do kryptowalut często mówi się o bańce spekulacyjnej. Nawet najlepsi eksperci nie są w stanie przewidzieć przyszłych ruchów kursu. Dlatego jeśli zdecydujemy się na wzięcie pożyczki w ten sposób, musimy liczyć się ze zwiększonym ryzykiem. Lepszym wyjściem wydają się też pożyczki na mniejsze kwoty oraz krótszy okres. To uchroni nas przed zbyt dużą zmianą kursu. Wszyscy pamiętamy historię związaną z kredytami we frankach. Przy czym kryptowaluty są instrumentami o wiele bardziej płynnymi i niepewnymi.

To sprawia, że w zasadzie zaciągnięcie tego typu zobowiązania należy raczej traktować jako inwestycję, a nie typową pożyczkę. Jeśli odpowiednio się przygotujemy i będziemy uważnie śledzić kurs Bitcoina, możemy trafić we właściwy moment i zyskać na takiej pożyczce. Nie jest to jednak opcja dla osób, które potrzebują gotówki.

Podoba Ci się?

1208


Czytaj również: