Pozabankowe pożyczki ratalne – czy gra jest warta świeczki?

Prężnie rozwijające się firmy pożyczkowe dość szybko zaczęły proponować swoim klientom pożyczki ratalne. I choć firmy takie jak Provident nadal kojarzą się z niskimi zobowiązaniami, które trzeba spłacić, na polskim rynku naprawdę mało jest instytucji sprzedających tylko klasyczne chwilówki online. Skoro w sektorze pozabankowym również pojawiły się oferty długoterminowych pożyczek, czy są one opcją opłacalną?

Pozabankowe pożyczki ratalne – czy gra jest warta świeczki?

Duże sumy, duże koszty?

Reklamy pozabankowych pożyczek ratalnych skupiają się przede wszystkim na możliwości pożyczania sporej ilości pieniędzy. Rzeczywiście tak jest. Można w ten sposób pożyczyć nawet do 50 000 zł. Okres spłaty waha się oczywiście w zależności od sumy i firmy. Jest to od 5 do 24 miesięcy. Kusi również wysoka przyznawalność. Bo choć w przypadku firm pozabankowych weryfikacja istnieje, jest ona zdecydowanie łagodniejszą niż w bankach. Podobnie jest z formalnościami. Pożyczkę ratalną poza bankiem możemy otrzymać w ciągu kilku dni, licząc od momentu złożenia wniosku do otrzymania przelewu. Procedury bankowe trwają zdecydowanie dłużej i są bardziej skomplikowane. Banki wymagają też wypełnienia większej liczby dokumentów oraz przeprowadzają weryfikację, której nie przejdzie każdy konsument. Plusów jak widać jest sporo, jednak coś za coś i koszty pożyczek ratalnych branych poza bankiem są dużo wyższe. Nie chodzi tu tylko o same koszty kredytu. Wyższe są również opłaty dotyczące monitów oraz wysokości kar stosowanych w przypadku jakichkolwiek opóźnień w spłacie. Sytuację poprawiają nieco nowe przepisy dotyczące sektora pozabankowego. Oraz, w razie kłopotów ze spłatą, tak zwane wakacje kredytowe. Jest to stosunkowo młoda opcja proponowana przez niektóre firmy pozabankowe w razie utraty płynności finansowej przez pożyczkobiorcę. Dzięki takiej przerwie mamy czas, by znowu stanąć na nogi. Jednak pozostała do spłaty kwota jest przez to dodatkowo oprocentowana.

Raty poza bankiem – dla kogo?

Biorąc pod uwagę wymienione wcześniej plusy i minusy, pożyczki ratalne z sektora pozabankowego przeznaczone są przede wszystkim dla osób, które nie przechodzą pozytywnie weryfikacji bankowej. Jeśli dla banku nasza zdolność kredytowa jest zbyt mała, przynajmniej część potrzebnej nam kwoty możemy otrzymać poza nim. Tego typu pożyczka przyda się też na pewno tym, którzy szybko potrzebują większej gotówki ze spłatą rozłożoną na raty. Omawiane wcześniej uproszczone formalności sprawiają, że kwoty rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych możemy otrzymać w kilka dni. Nim jednak zdecydujemy się na pożyczkę pozabankową, warto poznać i rozważyć całkowity jej koszt. Są to produkty drogie, w związku z tym warto stosować je jako wyjście awaryjne, gdy naprawdę nie mamy już innej opcji. Lekkomyślne korzystanie z tego typu rozwiązań może łatwo wpędzić nas w pętlę kredytową, z której naprawdę ciężko będzie się wydostać.

Podoba Ci się?

345


Czytaj również: