Czasem bywa tak, że nawet dobrze zarabiającym ludziom pod koniec miesiąca brakuje gotówki. Bywa i odwrotnie. Gospodarstwa domowe o niewielkim budżecie radzą sobie bez większych problemów, a nawet dają radę odłożyć co miesiąc niewielką kwotę. To, do której grupy należymy, po części zależy od naszego charakteru. Jednak dobre nawyki można też wyrobić. Jak więc pomóc sobie ogarnąć miesięczne wydatki, nie martwiąc się o to, że pod koniec miesiąca dopadnie nas dziura budżetowa? Sposobów jest naprawdę dużo, skupimy się więc na tych podstawowych i najskuteczniejszych.
Miej kontrolę nad finansami
Nic dziwnego, że nie radzimy sobie z comiesięczną ekonomią, jeśli nie wiemy, ile i na co wydajemy. Dlatego jeśli chcemy funkcjonować bardziej efektywnie w obszarze finansów, powinniśmy zaprzyjaźnić się z excelem lub notatnikiem, w którym zapiszemy nasze domowe wydatki. W takim zestawieniu powinny znaleźć się stałe koszty utrzymania, czyli opłaty za mieszkanie, prąd czy gaz, ale również dzienne, miesięczne lub tygodniowe koszty wyżywienia. Dokument taki nie musi oznaczać, że trzeba będzie liczyć się na co dzień z każdym groszem. Warto jednak wiedzieć, na co i ile wydajemy, ponieważ nic bardziej skutecznie niż kontrola nie pomoże nam pozbyć się kłopotów finansowych. Jeśli lubimy czasem zaszaleć na zakupach lub zjeść na mieście, warto w naszym zestawieniu stworzyć oddzielną rubrykę, obejmującą tego typu wydatki.
Dobrze jest prowadzić takie zestawienia również dlatego, że czasem tylko wydaje nam się, że mamy kontrolę. Znamy duże wydatki, ale ignorujemy drobiazgi. A przecież w perspektywie miesiąca może się z tego uzbierać już spora suma.
Prowadzenie domowego budżetu ma wiele zalet. Zyskujemy nie tylko stabilność finansową, ale i uczymy się szacunku do zarabianych i wydawanych pieniędzy. Dzięki temu mamy ich więcej i cieszą nas na przykład każde duże zakupy – na które uzbieramy wcześniej gotówkę, dzięki rozsądnemu zarządzaniu.
Oszczędzaj na opłatach
Rozsądne i uważne podejście do prądu, gazu i wody jest nie tylko ekologiczne, ale i opłacalne. Dokręcajmy więc krany i dbajmy o uszczelki. Jeśli mamy prysznic, zadbajmy o oszczędzającą wodę słuchawkę. Jeśli mamy dużą rodzinę i wiąże się to z dużą ilością brudnych naczyń, może warto zainwestować w zmywarkę? Nie bójmy się wydać większej sumy na nowoczesny sprzęt, który w dłuższej perspektywie przyniesie nam oszczędności. Tak jest w przypadku zarówno elektrooszczędnych pralek, jak i kuchenek elektrycznych czy gazowych, które pozwalają kontrolować zużycie mediów.
Korzystaj z okazji
Współcześnie najcenniejszą wartością jest czas. Mamy go coraz mniej, dlatego za proste, szybkie rozwiązania przychodzi nam płacić najwięcej. Tak jest na przykład z ofertami sklepów. Im dłużej poszukamy, na tym lepszą propozycję trafimy. Wystarczy się rozejrzeć. Często wydając duże sumy nie zwracamy też uwagi na końcówki. Wydanie 20 czy 30 złotych więcej jest dla nas niewielką różnicą. A przecież za taką sumę zjemy już dobry obiad poza domem. Nie wspominając już o tym, że po kilku takich transakcjach kwota wzrośnie i możemy przez to znaleźć się na minusie.
Tarata
Michał Wójcik
Najbardziej podoba mi się w Taracie to, jak dostosowuje rekomendacje do moich potrzeb. Wystarczyło, ...
przeczytaj to całkowicieTarata
Kacper Nowak
Korzystanie z Taraty to był prawdziwy relaks. Proces składania wniosku jest szybki i bezproblemowy. ...
przeczytaj to całkowicieTarata
Piotr N
Tarata naprawdę oferuje szeroki wachlarz pożyczek. Od opcji dla osób z dobrą historią kredytową po a...
przeczytaj to całkowicieTarata
Marek Kowalczyk
Miałem kilka pytań podczas procesu i skontaktowałem się z obsługą klienta Taraty. Byli bardzo uprzej...
przeczytaj to całkowicieTarata
Szymon Jabłoński
Tarata jest idealna w sytuacjach awaryjnych. Kiedy potrzebowałem pilnie pieniędzy, znalazłem ofertę,...
przeczytaj to całkowicie