Płaca minimalna w roku 2020

Płaca minimalna w roku 2020  Rok 2020 przynosi sporo zmian w ustawodawstwie rynku pracy. W styczniu nowe regulacje czekają wszystkich tych, którzy popierają płacę minimalną. W związku z jej wzrostem prognozowany jest też wzrost gospodarczy i regulacja inflacji. System płac jest niezwykle ważny. Wpływa bowiem bezpośrednio na zasobność naszych portfeli. Sprawdźmy, co jeszcze niosą za sobą zmiany i o ile realnie wzrosnąć może nasza praca w nadchodzącym roku?

Zmiany w finansach od nowego roku

Płaca minimalna na 2020 została ustalona przez rząd już we wrześniu 2019. Dziś już z całą pewnością wiemy, że osoba zatrudniona na umowie o pracę na cały etat nie może zarabiać mniej niż 2600 zł brutto. Minimalna stawka godzinowa przy innych formach zatrudnienia niż umowa o pracę wynosi 17 zł brutto za godzinę. Przy okazji rząd ogłosił, że przewiduje kolejne wzrosty płac w naszym kraju. Według planów do końca przyszłego roku minimalna płaca będzie wynosić 3 tysiące złotych brutto. W ciągu następnych trzech lat przez miesiąc zarobimy o tysiąc więcej, co daje 4 000 zł brutto jako najniższa krajowa w 2023 roku.

Takie optymistyczne prognozy nie przekładają się jednak jednoznacznie na wzrost realnych wynagrodzeń. Wraz z ustawowymi podwyżkami musimy liczyć się z wyższą inflacją. Mimo że rząd od połowy tego roku aktywnie walczy o zatrzymanie wzrostu cen. Ekonomiści są zgodni co do jednego. Nie można spodziewać się szybkiej stabilizacji cen ropy a to wpływa na podwyżki dotyczące produktów spożywczych.

Nowe ustalenia nie wszystkim przynoszą wyższe dochody. Nowa wartość najniższej płacy oznacza też wzrost kosztów pracowniczych nawet o 450 zł w skali miesiąca. W tym świetle, aby utrzymać bieżący stan zatrudnienia mali i średni przedsiębiorcy muszą podwyższyć ceny towarów i usług. Spora część z nich ze względu na konkurencję nie może sobie na to pozwolić. Jakie wyjście im pozostaje? Wielu właścicieli firm już dziś myśli o skróceniu dnia pracy zatrudnionych osób. Dzięki temu uda się wyrównać różnice w kosztach, ale pracownicy będą realnie zarabiać mniej.

Inne prognozy gospodarcze

Jak już wspominaliśmy podwyżki płacy minimalnej nie przekładają się bezpośrednio na nasz dobrobyt. Relacja stóp procentowych i inflacja wpływają bezpośrednio na zasobność naszego portfela. Siła nabywcza złotówki nie jest obecnie stabilna. Po wyborach pod koniec roku nasza waluta wzmocniła się na międzynarodowych rynkach finansowych. Jednocześnie inflacja wciąż jest wysoka i przekracza szacunki rządu. Przed polskimi ekonomistami spore wyzwania. Rodzima gospodarka ma ambicje gonić zachodnich sąsiadów. Dlatego właśnie tym bardziej niezbędne są rozwiązania zdejmujące z właścicieli firm choćby część rosnących wciąż kosztów pracowniczych. Jeśli tak się nie stanie, coraz częściej będą oni zmuszeni do korzystania z takich produktów jak chwilówki online tylko po to, by związać koniec z końcem. W takich sytuacjach pożyczka przez Internet może okazać się jednym z niewielu możliwych wyjść. Jeśli szukacie takiego rozwiązania, zajrzyjcie do aktualnego rankingu na naszej stronie.

Podoba Ci się?

65


Czytaj również: