Oprocentowanie pożyczek w Polsce oraz w innych krajach świata

Czasami kredytobiorcy uważają, że oprocentowanie szybkich pożyczek są lekko zawyżone. Postanowiliśmy porównać oferty pożyczkowe w Polsce oraz w innych krajach na całym świecie, aby dowiedzieć się, czy można zrobić pożyczki tańszymi.

Dziś w Polsce ogromna liczba serwisów oferują nowym klientom uzyskanie pożyczki z oprocentowaniem w wysokości 0%. Są to darmowe pieniądze. Klient zwraca tyle, ile pożyczał. Jednak takie oferty są dostępne tylko dla określonej kategorii klientów i stosują się przez firmy tylko po to, żeby przyciągnąć nowych kredytobiorców w warunkach silnej konkurencji rynkowej.

Dlatego rozważmy płatne pożyczki. Na przykład, jeśli klient chce pożyczyć 500 zł na 10 dni w firmie Creditstar opinie, to powinien oddać 546,37 zł. Innymi słowy, dla klienta pieniądze będą kosztować 0,9% na dzień.

Jeśli kredytobiorca będzie chciał zaciągnąć tę samą kwotę pożyczki i na ten sam okres, naprzykład, w firmie Kredito24 opinie lub w Pandamoney opinie, to dzienna stopa wyniesie 1,1%. Podobna oferta w firmie Lime Kredyt opinie będzie kosztować dla klienta 2,2%.

Spójrzmy co się działa w Hiszpanii. Korzystając z usług lokalnych firm mikropożyczkowych ubiegamy się o kwotę wynoszącą 200 euro na 10 dni. Suma do zwrotu w serwisie Creditomovil wynosi 240,01 euro. Inny serwis Creditocajero żąda trochę mniej – 224,63 euro. Jeśli wziąć te pieniądze w pierwszej firmie, oprocentowanie będzie stanowić około 2% dziennie. W drugiej firmie stopa procentowa wyniesie 1,2% na dzień.

Dziś w wielkiej Brytanii maksymalna stopa mikropożyczki nie może przekraczać 0,8% na dzień. Na przykład, składając zgłoszenia o pożyczki online w 15 minut za pośrednictwem serwisu Wonga na kwotę 200 funtów szterlingów na okres do 10 dni, trzeba będzie zwrócić 216 funtów. Ta kwota akurat wynika z oprocentowania 0,8%.

Należy zauważyć, że podobne stopy w Mglistym Albionie istnieją stosunkowo niedługo. Jeszcze kilka lat temu oprocentowanie pożyczek mogło wynosić w niektórych firmach do 3000% rocznie. Jednak skargi ludności zrobiły swoje. Zostały wprowadzone ograniczenia na wysokość stopy procentowej, po czym firmy ukształtowały swoje oferty zgodnie z wymaganiami.

W Meksyku, jeśli weźmiemy dług 2000 peso na 10 dni przez takie serwisy jak Kueski lub NetCredit, stopa średnio będzie wynosiła około 1,3% dziennie.

Teraz przeniesiemy się w Stany Zjednoczone. Tutaj przy załatwieniu kredytu na 250 dolarów na 10 dni przez serwis LendUp klientom trzeba będzie zwrócić 288 dolarów, co w przybliżeniu odpowiada oprocentowaniu w wysokości 1,5%.

Średnio, jak pokazuje badanie, oprocentowania pożyczek w innych krajach na całym świecie znajdują się na średnim poziomie 1-2% dziennie. W Polsce firmy oferują pożyczki plus minus na takich samych warunkach. Mikropożyczki nie mogą być zbyt tanie, ponieważ pożyczkodawca wydaje pieniądze szybko i bez zaświadczeń. To jest duże ryzyko dla firmy, które też wpływa na wysokość stopy procentowej. 

Podoba Ci się?

321


Czytaj również: