W czasie kryzysu gospodarczego wywołanego epidemią Koronawirusa, banki centralne szukają rozwiązań, żeby zadbać o lokalną walutę i interesy obywateli. Jednym z narzędzi bezpośredniego wpływu jest wysokość stóp procentowych. W dużym skrócie ich obniżenie sprawia, że gotówki będzie więcej - jest to spowodowane tym, że tanieją kredyty. Z drugiej strony zmniejsza się też oprocentowanie na lokatach. Po co w takim razie obniża się stopy? Aby wspomóc gospodarkę i skłonić ludzi do obracania gotówką. Przyjrzyjmy się temu zjawisku bliżej.
Potocznie mówi się, że stopy procentowe wpływają bezpośrednio na to, “ile kosztuje pieniądz”. I jest w tym trochę prawdy. Zdecydowana większość kredytów w naszym kraju to kredyty ze zmiennym oprocentowaniem. To powoduje, że zmiana stóp procentowych wpływa nie tylko na warunki nowych zobowiązań, ale także na te zaciągnięte już wcześniej.
Dlaczego banki zmieniają stopy procentowe?
Podstawowym celem takiej zmiany jest pobudzenie albo spowolnienie gospodarki. W przypadku wysokiej inflacji stopy zostają podwyższone. Ogranicza to nieco działalność firm poprzez podwyższenie kosztów kredytów i zachęca do inwestowania środków na przykład w lokaty.
W drugą stronę działa to podobnie. Potrzeba obniżenia stóp pojawia się, gdy tempo rodzimej gospodarki słabnie. Kredyty stają się tańsze i przedsiębiorstwa chętniej pożyczają pieniądze i rozwijają się. Niskie oprocentowanie lokat powoduje z kolei, że ludzie mniej chętnie trzymają gotówkę i są bardziej skłonni nią obracać. W ten sposób uwalnia się kapitał i napędza rynek.
Stopy procentowe w Polsce w 2020
Obecnie, w związku z pandemią Koronawirusa i wywołanym przez nią kryzysem gospodarczym, większość państw obniżyła stopy procentowe do historycznie niskich poziomów. Podobnie jest i w naszym kraju. Od 9 kwietnia stopy wynoszą odpowiednio:
- Stopa referencyjna - 0,50
- Stopa lombardowa - 1,00
- Stopa depozytowa - 0,00
- Stopa redyskontowa weksli - 0,55
- Stopa dyskontowa weksli - 0,60
To najniższy poziom od lat. Narodowy Bank Polski motywuje swoją decyzję postępującym kryzysem gospodarczym. Jak informuje, obniżka jest wywołana „w celu ograniczenia negatywnych gospodarczych skutków pandemii, a także stworzenia warunków do szybkiego ożywienia aktywności po ustąpieniu obecnych zaburzeń.”
Cel jest więc jasny. Bank ma nadzieję na ożywienie gospodarki i zniwelowanie skutków kryzysu.
Co czeka nas w przyszłości?
Trudno przewidzieć, jak długo będzie trwała pandemia i jakie będą jej realne skutki. Pewne jest to, że nawet po jej zakończeniu, gospodarka będzie potrzebować czasu, żeby wrócić do dawnego tempa. Także w naszym kraju. W związku z tym niewykluczone, że stopy procentowe będą jeszcze obniżane w wielu państwach na świecie. Sytuacja jest dynamiczna, dlatego warto być na bieżąco z informacjami, które mogą wpłynąć bezpośrednio na naszą sytuację finansową. Warto czytać analizy ekspertów, którzy przewidują ruchy banków centralnych. Szczególnie, jeśli planujemy zaciągnąć pożyczkę online na dużą sumę albo rozważamy przerzucenie naszych oszczędności na lokatę.
Tarata
Michał Wójcik
Najbardziej podoba mi się w Taracie to, jak dostosowuje rekomendacje do moich potrzeb. Wystarczyło, ...
przeczytaj to całkowicieTarata
Kacper Nowak
Korzystanie z Taraty to był prawdziwy relaks. Proces składania wniosku jest szybki i bezproblemowy. ...
przeczytaj to całkowicieTarata
Piotr N
Tarata naprawdę oferuje szeroki wachlarz pożyczek. Od opcji dla osób z dobrą historią kredytową po a...
przeczytaj to całkowicieTarata
Marek Kowalczyk
Miałem kilka pytań podczas procesu i skontaktowałem się z obsługą klienta Taraty. Byli bardzo uprzej...
przeczytaj to całkowicieTarata
Szymon Jabłoński
Tarata jest idealna w sytuacjach awaryjnych. Kiedy potrzebowałem pilnie pieniędzy, znalazłem ofertę,...
przeczytaj to całkowicie