Nowe ustawy podatkowe, które wejdą w życie w 2020 roku

Nowe ustawy podatkowe, które wejdą w życie w 2020 rokuPrawo podatkowe dla większości obywateli jest skomplikowane i niejasne. Przez to mało kto śledzi zmiany prawne i orientuje się na bieżąco we wskaźnikach tak kluczowych dla gospodarki jak inflacja czy stopy procentowe. Oczywiście nie każdy z nas musi być specjalistą od podatków i nie każdemu taka wiedza jest na co dzień potrzebna. Warto jednak otworzyć się na nowinki i poznać podstawowe prawa i zasady funkcjonowania gospodarki. Dlaczego? Będziemy wtedy lepiej rozumieć na przykład wzrosty cen mieszkań czy żywności. Może nam to też pomóc w wybraniu najlepszego momentu na wzięcie kredytu czy pożyczki. Sprawdźmy więc, co zmieni się w prawie podatkowym po nowym roku i jak się do tego przygotować.

Wielkie obniżki

Rok 2019 przyniósł nam ustawiczny wzrost cen produktów i usług. Poziom inflacji przekroczy też pierwotne szacunki GUS. Poziom inflacji zakładany był na poziomie 2,5%, a realnie osiągnął aż 3%. Może właśnie te wyraźnie sygnały gospodarcze skłoniły rząd do wprowadzenia w życie zmian podatkowych, na których mogą skorzystać miliony Polaków. Jedna z nich dotyczy osób do 26 roku życia zatrudnionych na umowę o pracę lub umowę zlecenie. Ta grupa będzie zwolniona od podatku dochodowego. Według nowych zasad będą rozliczane już przychody pozyskane od sierpnia zeszłego roku. Zwolnienie nie dotyczy oczywiście zobowiązań wobec ZUS-u. Z ulgi nie skorzystają też niestety młodzi przedsiębiorcy.

Walka o VAT

Od 1 stycznia nowego roku wchodzi też w życie część ustaleń dotyczących “białej listy” podatników VAT. Już we wrześniu 2019 roku zdecydowano o ujednoliceniu rejestru vatowców. Dzięki temu uszczelniony został polski system podatkowy, a firmy łatwiej sprawdzać mogą swoich potencjalnych kontrahentów. W 2020 zaostrzone zostaną kary za nierzetelne rozliczenie się z podatku VAT. Od teraz odpowiedzialność za nieuczciwą transakcję ponosić mogą dwie strony.

Kolejną sporą zmianą ogłoszoną jeszcze w październiku 2019 roku jest obniżenie podatku PIT z 18 na 17% Skorzystają z tego osoby pracujące, renciści, emeryci, a także część przedsiębiorców. Z drugiej strony w tę ostatnią grupę najnowsze ustalenia mogą uderzyć, powiększając ich koszty osiągnięcia przychodu. Będzie to dotyczyć szczególnie wieloetapowych firm, w których większość zatrudnionych to osoby dojeżdżające do pracy. Jednak większość z nas na tym skorzysta. Pracownik etatowy otrzymujący pensję na poziomie najniższej krajowej zaoszczędzi rocznie prawie 500 zł. Jeśli utrzyma się nominalny wzrost wynagrodzeń, a inflacja zostanie opanowana, oszczędności mogą być jeszcze większe.

Zmiany, które czekają nas w ustawodawstwie prawnym,  mogą mieć pozytywne długofalowe konsekwencje gospodarcze. Obniżenie inflacji będzie wymagało przyjrzenia się stopom procentowym, które ostatecznie mogą ulec obniżce. Oznacza to realny spadek kosztów pożyczkowych. Tańsze mogą okazać się zarówno kredyty, jak i pożyczki  długoterminowe bez zaświadczeń. Trudniej będzie jednak zarobić na lokatach bankowych czy kontach oszczędnościowych.

Podoba Ci się?

260


Czytaj również: