Najważniejsze zmiany podatkowe w 2019 roku

Najważniejsze zmiany podatkowe w 2019 roku

Podatki spędzają sen z powiek i konsumentom, i przedsiębiorcom. Z roku na rok tracą w ten sposób naprawdę sporo pieniędzy. Prawo podatkowe jest niestety nieubłagane, ale co ważne zmienia się. Co jakiś czas pojawia się ustawa, która wprowadza mniejsze lub większe zawirowania w tym obszarze. Takie, które często dają przewagę którejś ze stron. Dlatego warto je śledzić. W bieżącym roku wydarzyło się już kilka istotnych dla kwestii podatkowych zmian. Przyjrzyjmy im się bliżej i sprawdźmy, jak wpływają na nasze życie.

Zwolnienia z podatku dla młodych

Resort finansów oszacował, że podatku nie zapłacą blisko 2 miliony Polaków. Kto konkretnie? Ulga dotyczy osób, które nie ukończyły 26 roku życia, a pracują na umowę o pracę lub umowę zlecenie. W przypadku tych osób przychody mieszczące się w ustawowej kwocie 85 528 zł, która stanowi granicę pierwszego progu podatkowego, są zwolnione od opłat. Dotyczy to dochodów osiągniętych po 1 sierpnia 2019 roku. 

Biała lista podatników VAT

Z początkiem września wystartował nowy rządowy projekt, dzięki któremu możemy zweryfikować firmę, z którą chcemy nawiązać współpracę. Pomoże nam to zmniejszyć ryzyko natknięcia się na nieuczciwego kontrahenta. Tego typu informacje były dostępne wcześniej, jednak możliwe było sprawdzenie aktualnego statusu danej firmy. Dzięki zmianom w prawie, teraz możemy sprawdzić przedsiębiorstwo nawet do 5 lat wstecz.

Wyższe koszty uzyskania przychodu oraz obniżka PIT

W ramach jednej ustawy w październiku wprowadzono dwie kolejne zmiany. Dla większości obywateli istotniejszą informacją jest ta dotycząca PIT-ów. Został on obniżony z 18 do 17%. Skorzystają na tym osoby rozliczające się zgodnie z podatkową skalą. Czyli pracownicy oraz zleceniodawcy, a także renciści i emeryci. 

Z kolei wyższe koszty uzyskania przychodu to dobra wiadomość dla właścicieli firm. To szansa na dodatkowe odciążenie firmy.

Kolejne zmiany

W bieżącym roku planowane są jeszcze kolejne nowelizacje prawa podatkowego. Podobnie jak na początku 2020 roku. Najistotniejsze z nich, to split payment, który ma zostać wprowadzony jeszcze w listopadzie tego roku. Od tego momentu będzie on obowiązkowy i będzie dotyczył tych branż, które zdaniem ustawodawców są najbardziej narażone na oszustwa podatkowe. 

Na początku przyszłego roku zmieni się sposób płacenia CIT i PIT. Podatnicy będą mogli to zrobić, wykorzystując swój indywidualny numer konta. W praktyce oznacza to na przykład brak zmiany konta, na który trzeba uiszczać opłaty, przy okazji przeprowadzki. 

Kolejnym planowanym udogodnieniem jest zmiana matrycy VAT. Działanie to planowane jest na kwiecień 2020. Konkretnie chodzi tu o odpowiednie przyporządkowanie stawek VAT do towarów lub usług. Wielu przedsiębiorców z niecierpliwością czeka na efekty tej pracy i zastanawia się, jaki będzie ostateczny kształt ustawy. Równie dużą i ważną zmianą będzie obowiązek wymiany papierowych kas fiskalnych na te działające online. Wymiana ma się dokonać w latach 2020-2022.

Podoba Ci się?

380


Czytaj również: