Mikrorachunek podatkowy - co to jest?

Mikrorachunek podatkowy co to jestOd 2020 wchodzi w życie jedna z ważniejszych zmian w sposobie płacenia należności dla Skarbu Państwa. Każdy podatnik ma odtąd obowiązek założyć mini rachunek i za jego pomocą opłacać należności podatkowe. Jak to zrobić? I czy tym sposobem musimy opłacać wszystkie koszty państwowe? Oto najważniejsze informacje dotyczące zapowiadanych już w zeszłym roku zmian.

ABC mikrorachunków podatkowych

Mini rachunek przeznaczony do opłacania podatków to obowiązek, który został na nas nałożony z początkiem stycznia 2020 roku. Od teraz każdy płatnik będzie posiadał indywidualny numer rachunku bankowego do realizowania takich zobowiązań jak PIT, CIT i w większości przypadków VAT. Ten ostatni podatek dotyczący usług lub towarów eksportowych będzie rozliczany na starych zasadach. Czemu ma służyć zmiana? Jej głównym zadaniem jest ułatwienie rozliczania płatnikom. Teraz zamiast przelewać należności na kilka kont, mogą operować swoim rachunkiem. W praktyce oznacza to, że przy rozliczeniu konkretnego podatku wpisujemy swój indywidualny numer konta zamiast któregoś z rachunków Urzędu skarbowego.

Rachunek podatkowy - jak go założyć i używać?

Generator indywidualnych rachunków podatkowych znajduje się na stronie podatki.gov.pl/ Jest to jedyna zaufana witryna, na której możemy wielokrotnie sprawdzić numer swojego konta. Ważne jest, aby zgłaszać wszelkie próby zmiany lub nadania nam konta na przykład przez sms. Wszelkie nieautoryzowane próby tego typu kontaktu mogą być usiłowaniem oszustwa lub wyłudzenia.

Na stronie Urzędu Skarbowego można nie tylko sprawdzić swój numer rachunku, ale również używać go do sprawdzania statusów transakcji. Dzięki temu sprawy podatkowe mamy pod kontrolą w jednym miejscu. Ponieważ zmiany są świeże, urzędnicy mają za zadanie informować nas również, jakie rodzaje podatku możemy rozliczyć w nowy sposób i jak to zrobić.

Numer konta podatkowego nadawany jest indywidualnie na podstawie numeru PESEL lub NIP. Posiadanie tych numerów identyfikacyjnych jest w naszym kraju obowiązkowe. Jeśli jednak jesteśmy w trakcie nadawania takiego numeru, możemy rozliczyć podatki w tradycyjny sposób.

Zmiany te są szczególnie ważne dla przedsiębiorców prowadzących własną działalność gospodarczą. Na indywidualne konta przelewają oni część podatków już teraz. W przypadku utraty płynności finansowej mogą też korzystać z produktów takich jak szybkie chwilówki online. Ma to sens zwłaszcza w przypadku darmowych ofert promocyjnych dla nowych klientów. W przypadku takiego zobowiązania, mamy możliwość pożyczenia nawet kilka tysięcy złotych bez żadnych dodatkowych opłat. Żeby wybrać właściwą ofertę, najlepiej sprawdzić ranking pożyczek online.

Indywidualne konta podatkowe to nie jedyna zmiana dotycząca działania Skarbu Państwa w nowym roku. Najbliższe miesiące niosą sporo ulg zarówno młodym zatrudnionym jak i właścicielom firm. Ujednolicenie systemu podatkowego ma za zadanie go uszczelnić i ułatwić podatnikom regulowanie składek. Jak nowy system sprawdzi się w praktyce pokaże przyszłość.

Podoba Ci się?

425


Czytaj również: