Opublikowany 27.10.2019 10:19
Głośne afery z ostatnich lat dotyczące frankowiczów skutecznie zniechęciły większość z nas do brania kredytów w obcej walucie. Wahania wartości pieniądza mogą w tym przypadku działać na naszą korzyść lub bardzo nam zaszkodzić. Dlatego właśnie potrzebna jest zarówno ostrożność, jak i wiedza dotycząca kredytów walutowych, by mogły nam się opłacać. Co więc warto o nich wiedzieć nim zaczniemy poważnie zastanawiać się nad kredytem w innej walucie niż nasz polski złoty?
Możliwości i zagrożenia
Kredyty walutowe nie są na rynkach finansowych niczym nowym. Od kilkunastu lat klienci mogą decydować w jakiej walucie chcą pożyczać pieniądze. Dotyczy to szczególnie dużych kredytów mieszkaniowych czy inwestycyjnych. Jakie korzyści daje kredyt walutowy? Przede wszystkim ma on często dużo korzystniejsze oprocentowanie niż ta sama pożyczka w naszej rodzimej walucie. Prócz tego kredyty zaciągane i rozliczane w obcej walucie z natury nie mogą być rozłożone na wiele rat. Przez to są tańsze. Wymóg krótkiego okresu spłaty wiąże się ze zmiennością kursów walutowych. Ich prognozy nie mogą sięgać wielu lat. Doświadczeni kredytobiorcy na pewno wiedzą że im mniejsza ilość rat do spłacenia tym realnie tańszy kredyt. Myśląc o kredycie walutowym nie można jednak zapomnieć o towarzyszącym mu ryzyku. Ma on związek z gwałtownymi czasem zmianami kursów obcych walut. Ten proces doskonale obrazuje sytuacja frankowiczów. Jeszcze kilka lat temu kredyty brane we frankach szwajcarskich były tanie i cieszyły się ogromną popularnością. Waluta ta była stabilna nikt więc nie przewidywał ogromnych problemów które pojawiły się później. Gwałtowne zmiany wartości franka sprawiły bowiem że większość kredytobiorców przestała radzić sobie ze spłatą. Bank zalała fala wniosków o przewalutowanie, a do spłaty sporej części zobowiązań niezbędna okazała się pomoc państwa.
Czym jest przewalutowanie kredytu?
Mówiąc najprościej przewalutowanie to zmiana waluty, w której zaciągnięty jest nasz kredyt na inną najczęściej rodzimą. Można się na to zdecydować gdy kurs wyjściowej waluty staje się niekorzystny a kredyt coraz droższy. Przewalutowanie nie zawsze jest procesem prostym. Przy dużych wahaniach kursu trzeba bowiem zdecydować którą wartość nominalną danej waluty bierzemy pod uwagę w trakcie tego procesu. Wyjściową zwykle korzystną czy bieżącą która może się diametralnie różnić od początkowej i powodować wzrost długu. Co ważne istnieją dwa rodzaje kredytów walutowych. Pierwszy to kredyt rzeczywisty gdy zobowiązanie zaciągamy na przykład we wspomnianych wcześniej frankach i spłacamy go właśnie w tej walucie. Drugi rodzaj kredytu walutowego to kredyt denominowany. Zaciągamy go w obcej walucie ale spłacamy w złotówkach po aktualnym kursie. To właśnie w tym przypadku przewalutowanie może być szczególnie trudne, a sam kredyt ryzykowny. W obu przypadkach aby zminimalizować zagrożenia potrzebna jest wiedza i profesjonalne doradztwo pracowników branży finansowej.
Czytaj również:
Cashspace
Piotr Majewski
Pożyczka pomogła mi opłacić rachunki, ale koszty przedłużenia były bardzo wysokie.
Minicapital
Maks_Krakus
Szybki przelew na konto, doskonała obsługa.
Credyt
Janusz Szymański
Wnioskowanie było szybkie, ale całkowity koszt pożyczki był dość wysoki.
Monetkowo
MartaNowa
Obsługa klienta niemiła, ale pieniądze na koncie w 15 minut.
VeloBank
Staszek_Mazury
Obsługa klienta bardzo pomocna, wyjaśnili mi wszystkie szczegóły.