Wiele par po ślubie zastanawia się, czy wspólny budżet to dobre rozwiązanie. Oczywiście taki model życia ułatwia wiele rzeczy. Warto jednak wszystko dokładnie przedyskutować i zadecydować wspólnie o tym, jak ma wyglądać to w szczegółach. Jednym z nich jest możliwość prowadzenia wspólnego konta bankowego. W takim przypadku oboje z małżonków mają dostęp do rachunku. Zobaczmy, jak takie rozwiązanie wygląda w praktyce. A także, jakie są jego plusy i minusy.
Tylko małżeństwa?
Na wspólne konto bankowe decydują się przede wszystkim pary po ślubie. Nie oznacza to jednak, że tylko one mogą skorzystać z takiego rozwiązania. Na szczęście wspólny rachunek mogą założyć również nieformalne pary.
Rachunki, czyli korzyści
Głównym argumentem przemawiającym za otwarciem wspólnego konta jest wygodne płacenie rachunków. Możecie na takie konto przelać środki na comiesięczne rachunki i ustawić stałe przelewy. Łatwiej będzie wam zarządzać budżetem niż w przypadku, gdy będziecie opłacać rachunki na zmianę.
Dodatkowe konto to także dodatkowa szansa na skorzystanie z szeregu promocji, jakie oferują współcześnie banki. Jeśli zdecydujemy się na prowadzenie dwóch kont indywidualnych oraz trzeciego wspólnego, szanse rosną - szczególnie, jeśli korzystamy z usług różnych banków. Mogą z tego wyniknąć praktyczne korzyści. Na przykład jeśli nasz bank współpracuje na przykład z firmą odzieżową, w której chcemy zrobić zakupy i może nam zaproponować atrakcyjny rabat. Tego typu współprace między korporacjami są dzisiaj powszechne, a oferty często naprawdę korzystne.
Dodatkową korzyścią może być usługa cashback. Polega to na tym, że niewielką część wydawanych sum otrzymujemy z powrotem w ramach programu lojalnościowego. W takim przypadku im więcej wydajemy, tym więcej nam się zwraca.
Konta osobiste
Czy pomijając kwestie bonusów, warto utrzymywać osobiste konta? W sytuacji, gdy wspólnie robimy zakupy i opłacamy rachunki, i tak pieniędzmi zarządzamy przecież razem. Na to pytanie każda para musi odpowiedzieć sobie sama. Ludzie są różni i niektórym zależy na prywatności w związku. Dotyczy to również kwestii finansowych. Każdy dorosły przyzwyczajony jest przecież do posiadania własnych środków. Publiczne proszenie o nie kogoś innego może być krępujące. Poza tym jest jeszcze jedna korzyść. Jeśli nasz małżonek ma własne konto, istnieją większe szanse na to, że sprawi nam jakąś niespodziankę.
Trudno stwierdzić, które rozwiązanie jest najlepsze. Najlepiej sprawdzić je w praktyce. Na pewno w sprawach finansowych należy zachować przede wszystkim rozsądek. Jeśli decydujemy się na wspólne życie, prowadzenie budżetu razem to dobry wybór. Nie musimy zakładać konta. Czasami wystarczy tylko odpowiednie zarządzanie kwotami. Popularnym rozwiązaniem są arkusze w excelu, które pomogą nam podliczać wydatki i lepiej planować swoją finansową przyszłość. Nawet jeśli takie rozwiązania wydają nam się nieco dziwne i skomplikowane, warto spróbować. Szybko się przyzwyczaimy, kiedy zauważymy korzyści.
Tarata
Michał Wójcik
Najbardziej podoba mi się w Taracie to, jak dostosowuje rekomendacje do moich potrzeb. Wystarczyło, ...
przeczytaj to całkowicieTarata
Kacper Nowak
Korzystanie z Taraty to był prawdziwy relaks. Proces składania wniosku jest szybki i bezproblemowy. ...
przeczytaj to całkowicieTarata
Piotr N
Tarata naprawdę oferuje szeroki wachlarz pożyczek. Od opcji dla osób z dobrą historią kredytową po a...
przeczytaj to całkowicieTarata
Marek Kowalczyk
Miałem kilka pytań podczas procesu i skontaktowałem się z obsługą klienta Taraty. Byli bardzo uprzej...
przeczytaj to całkowicieTarata
Szymon Jabłoński
Tarata jest idealna w sytuacjach awaryjnych. Kiedy potrzebowałem pilnie pieniędzy, znalazłem ofertę,...
przeczytaj to całkowicie