Konsolidacja - czy jest bezpieczna? Co może dać?

Kredyty konsolidacyjne zajmują coraz ważniejsze miejsce na rodzimym rynku usług finansowych. Według statystyk Polacy pożyczają coraz chętniej, przez co konsolidacja staje się dużo bardziej popularna. Sprawdźmy więc, jak to działa w branży usług bankowych, a jak poza tym sektorem.

Czym jest konsolidacja?

Konsolidacja to zabieg finansowy od lat stosowany przez banki. Klient, który posiada kilka różnych zobowiązań, takich jak na przykład kredyt konsumencki, kartę kredytową czy zakupy na raty, może w razie potrzeby zamienić je na jedną, mniejszą ratę. Warunki i możliwość takiego manewru rozpatrywane są zawsze indywidualnie. Może też dotyczyć tylko kredytów, ale przynajmniej jeden z nich musimy mieć w banku, do którego zwracamy się z wnioskiem o konsolidację.

pożyczki

W sektorze pozabankowym sytuacja jest dużo prostsza. Klienci, których przytłoczyła ilość chwilówek, mogą poszukać firmy, która odkupi ich długi i umożliwi ich spłatę w dogodnych ratach. Oczywiście oprocentowanie takiego kredytu wzrośnie, jednak będą to koszty dużo mniejsze niż przy niespłaconych na czas chwilówkach.

Jakie są plusy?

Oprócz oczywistych korzyści związanych z mniejszą pojedynczą ratą, sporo banków przy konsolidacji proponuje swoim klientom dodatkową gotówkę. Jest to kuszące, ale jeszcze przed ostateczną decyzją sprawdźmy, jak wpłynie to na ostateczną wysokość raty. Nauczeni wcześniejszymi decyzjami pamiętajmy, aby mierzyć siły na zamiary. Jeśli jednak i tak myślimy o kolejnej pożyczce konsolidacja może być szansą na gotówkę na preferencyjnych warunkach. Jeśli zaś chodzi o rynek pozabankowy konsolidacja chwilówek daje szansę na wydostanie się z pętli kredytowej. Redukuje koszty pożyczkobiorcy a drugiej stronie daje szansę na odzyskanie długu.

Na wstępie mówiliśmy o coraz większej popularności kredytów konsolidacyjnych. Nic dziwnego - są wygodne i coraz bardziej dostępne. Jeśli jednak decydujemy się na ten właśnie sposób, tym bardziej należy pamiętać o opisanych wcześniej rzeczach. Ponieważ ten rodzaj usług finansowych wiąże się ze sporą ilością formalności, nigdy też nie bójmy się kontaktować z firmą pożyczkową lub bankiem i zadawać pytań. Pożyczamy pieniądze i mamy prawo mieć wątpliwości. Jak już mówiliśmy dwa razy zastanówmy się, jeśli chcemy dobrać do kredytu dodatkową gotówkę. Pamiętajmy, że nawet najatrakcyjniejsza oferta niesie za sobą jakieś koszty. Bądźmy rozważni i nie śpieszmy się, a pożyczanie pieniędzy będzie bezpieczne i tanie. Bo może takie być.

Podoba Ci się?

776


Czytaj również: