Kiedy nie możesz oddać długu - przewodnik po sytuacjach kryzysowych

Korzystanie z kredytów wiąże się z odpowiedzialnością. Nawet jeśli jest to popularna pożyczki za darmo, warto mieć pełną wiedzę na temat warunków. Także w przypadku, kiedy już mamy pożyczkę i jej spłata idzie zgodnie z planem, miejmy świadomość tego, jak wygląda to w sytuacjach kryzysowych, gdy tracimy płynność finansową. Co grozi nam, jeśli zaciągniemy kredyt i nie będziemy w stanie oddać pieniędzy na czas?

Warto pamiętać, że większość firm pożyczających gotówkę, jest pozytywnie nastawiona do klienta. Nawet jeśli powinie nam się noga, nie ma co panikować. Pożyczkodawca zazwyczaj pójdzie nam na rękę. W jego interesie jest to, żebyśmy spłacili raty i dalej korzystali z usług kredytowych. Zazwyczaj już przed wzięciem kredytu możemy sprawdzić, co stanie się, kiedy mamy problemy ze spłatą.

Ubezpieczenie pożyczki i wakacje kredytowe

Zdecydowana większość pożyczek bankowych ma w standardzie opcje ubezpieczenia. Coraz częściej zdarza się to też firmom pozabankowym oferującym większe pieniądze na dłuższy okres. Warto zapytać o tę usługę szczególnie jeśli chcemy wziąć pierwszy kredyt. Dobrze dobrane ubezpieczenie pomoże nam bowiem w sytuacjach kryzysowych, takich jak utrata pracy lub niezdolność do niej z powodu choroby. Bardzo ważne jest dokładne zapoznanie się z warunkami ubezpieczenia i dostosowanie ich do swoich potrzeb.

Obecnie równie często jak ubezpieczenie, w ofertach kredytowych pojawiają się tak zwane wakacje pożyczkowe. Oba warianty działają podobnie i dają nam możliwość okresowego zawieszenia spłaty kredytu bez dodatkowych kosztów.

Ugoda i zawieszenie spłaty

W sytuacji gdy brakuje nam pieniędzy na spłatę raty, nawet w przypadku wzięcia darmowe pożyczki online, najgorszą opcją jest zamiecenie problemu pod dywan. Firmy pożyczkowe i banki nie bez przyczyny zachęcają w takich przypadkach do natychmiastowego kontaktu. Zależy im, aby odzyskać pieniądze i utrzymać klienta. Z kolei nam powinno zależeć na tym, żeby nie zepsuć sobie historii kredytowej i nie wpaść w pętlę długów. Brak możliwości spłaty kredytu w terminie jest zwykle rozpatrywane przez pożyczkodawcę bardzo indywidualnie. W bankach istnieją całe działy zajmujące się negocjacjami finansowymi. Ich zadaniem jest przede wszystkim znalezienie kompromisu i ugodowe rozwiązanie problemu z narastającym długiem. Firma pożyczkowa czy bank może więc zaproponować nam wspomniane wcześniej wakacje kredytowe lub przedłużyć okres spłaty, automatycznie zmniejszając raty. Minusem jest oczywiście to, że całkowity koszt pożyczki rośnie, ale z pewnością przy mniejszych ratach łatwiej nam będzie stanąć na nogi. Warto nadmienić, że spora część instytucji finansowych jest skłonna zawiesić spłatę zobowiązania nawet kilka razy. Przeglądając ranking pożyczek online warto od razu sprawdzać takie kwestie. 

Przeniesienie kredytu i windykacja

Zdarzyć się może, że mimo starań obu stron, do ugody nie dochodzi. Warto wtedy rozważyć przeniesienie zobowiązania do innego banku. Daje nam to możliwość renegocjowania dotychczasowej umowy i zmianę jej warunków na korzystniejsze. Wiele banków posiada w swojej ofercie preferencyjne warunki dla kredytobiorców przenoszących kredyt lub przy niewielkich zaległościach, a nawet proponuje konsolidacje kilku pożyczek.

Przy większych kłopotach ze spłatą w grę wchodzi windykacja. Dziś nie jest to jednak słowo tak straszne jak kiedyś. Obecnie długi sprzedawane są dużo rzadziej, a spora część firm pożyczkowych stosuje windykacje wewnętrzną. Jej warunki są często łagodniejsze a pracownicy za nią odpowiedzialni skłonni do negocjacji.

Podoba Ci się?

1292


Czytaj również: