Jakie wydarzenia będą miały wpływ na finanse Polaków w 2019 roku?

Rok 2019 przyniesie nam sporo zmian prawnych, które będą miały pośredni lub bezpośredni wpływ na coraz szybciej rozwijający się rynek chwilówkowy. Obecnie pożycza się szybko i łatwo, ale branża ta jest wciąż słabo uregulowana, a przez to jej usługi nie zawsze bezpieczne. Czy najbliższe miesiące przyniosą na tym polu zmiany? A może regulacje na innych rynkach wpłyną na usługi pożyczkowe poza bankiem?

finanse PolakówZmiany na rynku pracy

Od 1 stycznia wejdą w życie nowe zasady regulujące funkcjonowanie urzędów pracy. Ponieważ statystycznie mamy obecnie najniższe od lat bezrobocie, planowane zmiany dotyczą głównie osób długotrwale bezrobotnych oraz biernych zawodowo. Urzędy po zmianach mają stać się bardziej elastyczne i proponować tego typu osobom pomoc maksymalnie dostosowaną do ich potrzeb. Szereg planowanych zmian ma też ułatwić ponowne zaistnienie na rodzimym rynku pracy tym, którzy planują wrócić do kraju po latach emigracji. Zmiany te pomogą nie tylko aktywować rezerwy kapitału ludzkiego, które do tej pory pozostawały niewykorzystane. Dla branży pożyczkowej oznacza to też większą liczbę klientów z nieuregulowaną sytuacją zawodową. Jeśli pożyczkodawcy nie chcą ich stracić, będą musieli dostosować zasady pożyczkowe do tego grona klientów.

Podatki w nowym roku

Z pierwszym stycznia zaczynają też obowiązywać nowe zasady podatkowe. Najwięcej zmian czeka małych i średnich przedsiębiorców, w tym osoby samozatrudnione. Na czym polegają zmiany? Od tego roku właściciele firm będą zobowiązani do zapoznania się i stosowania nowych form rozliczeń. Zostało też wprowadzonych kilka nowych taks. Dotyczą one między innymi branży e-papierosowej czy nowej opłaty za przeniesienie firmy za granicę. Z sondaży wynika, że większość przedsiębiorców z niepewnością czeka na najbliższe miesiące, bojąc się zarówno nowych kosztów, jak i niejasnych zasad rozliczania. Co to oznacza dla branży pożyczkowej? Na pewno więcej chętnych na pożyczki, szczególnie te ratalne na większe sumy. Z drugiej jednak strony samozatrudnieni i właściciele firm mogą stać się niepewną grupą klientów, której przez nowe regulacje trudno będzie zachować płynność finansową.

Skutkiem tego może być z jednej strony coraz więcej produktów dla tej grupy, a z drugiej bardziej wnikliwa weryfikacja nadesłanych wniosków, czyli w praktyce niższa przyznawalność pożyczek pozabankowych.

Podoba Ci się?

807


Czytaj również: