Jak zwiększyć szansę na otrzymanie pożyczki konsolidacyjnej?

Jak zwiększyć szansę na otrzymanie pożyczki konsolidacyjnejPożyczka konsolidacyjna to dla jednych wygodne wyjście z kłopotów finansowych. Dla innych szansa na dodatkową gotówkę na preferencyjnych warunkach. Czasem jednak konsolidacja bywa też koniecznością. W sytuacji, gdy raty kredytów zaczynają nas przytłaczać, właśnie ten produkt finansowy może okazać się realnym wyjściem z kłopotów. Nawet, jeśli na głowie mamy niewielkie zobowiązanie, jak pierwsza pożyczka za darmo. O konsolidacje trzeba się jednak starać jak o każdy inny kredyt bankowy czy pozabankowy. Jak zwiększyć na nią swoje szanse?

Komu i kiedy potrzebna jest konsolidacja?

O konsolidacji kredytów lub chwilówek myślimy wtedy, gdy ilość rat do spłaty zaczyna nadwyrężać nasz domowy budżet. Konsolidacja, czyli zamienienie kilku kredytów w różnych bankach na jedną ratę może okazać się w takiej sytuacji zbawienna. Dodatkowym atutem może być możliwość dobrania do kredytu konsolidacyjnego dodatkowej gotówki. Ta opcja oraz wysokość dostępnych środków nie jest jednak standardowa i zależy od naszej sytuacji finansowej. Konsolidacja szczególnie produktów jak chwilówki online może uchronić nas też przed opłatami za opóźnienie w spłacie. Na rynku usług pozabankowych takie koszty mogą być bardzo wysokie. O konsolidacji warto jednak pomyśleć jeszcze nim sytuacja zrobi się trudna. Im większe zaległości tym trudniej o dobre warunki kredytu konsolidacyjnego.

Jak się starać o konsolidację?

Wniosek o kredyt konsolidacyjny składamy w czasie negocjacji z bankiem. Nie musi być to instytucja bankowa, w której mamy kredyty jednak w tym właśnie miejscu warto zacząć. Doradca przyjrzy się naszej sytuacji finansowej. Po wstępnej ocenie ryzyka zaproponuje konkretne warunki konsolidacji kredytów i pożyczek. Jej warunki będą z pewnością lepsze niż spłata każdego zobowiązania osobno. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy godzić się na każde warunki w ciemno. Ilość rat, ich wysokość oraz całkowity koszt konsolidacji to główne czynniki decydujące o tym jak drogi będzie to zabieg. Aby mieć pełen obraz sytuacji warto zasięgnąć również opinii sprawdzonego doradcy finansowego. Każdy bank ma własne sposoby wyliczania ryzyka i stąd też różnice w proponowanych warunkach. W przypadku kredytu konsolidacyjnego liczy się każdy szczegół. Z reguły są to bowiem zobowiązania na wiele lat.

Jak wpływać na warunki konsolidacji?

Jak wspomnieliśmy sama konsolidacja jest już sukcesem, który może w znacznym stopniu poprawić naszą sytuację finansową. Kilka rat zamieniamy dzięki niej na jedną, która stanie się naszym zobowiązaniem na dłużej. To, na co na pewno mamy wpływ przy szukaniu kredytu konsolidacyjnego to wysokość raty. Im będzie ona niższa tym dłuższy okres spłaty nas czeka. Jeśli zdecydujemy się miesięcznie wpłacać do banku wyższe kwoty szybciej pozbędziemy się zobowiązania. Oczywiście to, jakie warunki zostaną nam zaproponowane zależy głównie od tego jak radziliśmy sobie ze spłatą konsolidowanych kredytów. Wszelkie kłopoty z regulowaniem należności w przeszłości będą skutkowały większą ostrożnością banku. W praktyce oznacza to, że może on nie być skłonny udzielać kredytów rozłożonych na kilkanaście czy kilkadziesiąt lat.

Podoba Ci się?

79


Czytaj również: