Co miesiąc w Polsce zakładane jest około 20-30 tysięcy nowych firm. Własna działalność gospodarcza to dla wielu osób sposób na osiągnięcie niezależności finansowej. A przy okazji - na uniknięcie pracy na etacie, przed którą broni się wielu młodych ludzi. W praktyce okazuje się, że założenie własnej firmy nie jest ani skomplikowane, ani czasochłonne. Co więcej, nie jest także konieczne posiadanie własnego budżetu. Praca na własny rachunek może okazać się strzałem w dziesiątkę, dlatego przyjrzyjmy się temu bliżej. Sprawdźmy, co jest potrzebne do założenia firmy, jak szybko można to zrobić i jakie są koszty takiego rozwiązania.
Rodzaj działalności
Najprostszym rozwiązaniem jest prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Możemy się także zdecydować na założenie spółki cywilnej, osobowej lub kapitałowej. Spośród nich najpopularniejsza jest oczywiście spółka cywilna. Założenie takiej spółki lub działalności jednoosobowej jest bardzo proste i nie kosztuje dużo. Wybór pomiędzy tymi opcjami zależy od tego, czy chcemy biznes prowadzić sami, czy też mamy wspólników.
W zasadzie do założenia jednoosobowej działalności wystarczy być pełnoletnim oraz posiadać obywatelstwo jednego z państw Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Pamiętajmy jednak, że taka forma prowadzenia biznesu jest dość specyficzna. Przede wszystkim nie posiada osobowości prawnej. Oznacza to, że cała odpowiedzialność finansowa spoczywa na właścicielu firmy - w razie jakichś trudności odpowiada on swoim majątkiem.
Takie rozwiązanie ma również swoje plusy. Przede wszystkim możemy skorzystać z uproszczonej księgowości. Mamy taką możliwość, jeśli nasze obroty w ciągu roku podatkowego nie przekroczą 2 000 000 euro. Kolejnym plusem są ulgi w składkach na rzecz ZUS-u przez pierwsze dwa lata od założenia działalności.
Spółka cywilna zakłada obecność kilku właścicieli firmy. Pomiędzy nich rozłożona jest także odpowiedzialność finansowa. Choć podobnie jak w przypadku działalności jednoosobowej, również tu nie ma podziału na majątek prywatny i firmowy. Kolejne podobieństwa to uproszczona księgowość oraz ulgi w ZUS.
Jak założyć firmę?
Jeśli chodzi o formalności, naszym głównym zadaniem będzie wypełnienie formularza CEIDG-1. Podajemy w nim swoje dane, dane firmy oraz formę opodatkowania. Jeśli zdecydowaliśmy się na założenie spółki cywilnej, taki formularz musi wypełnić każdy z wspólników.Formularz możemy złożyć elektronicznie lub fizycznie w urzędzie. W momencie kiedy zostanie on zarejestrowany w systemie, nasza firma zaczyna działać. Pozostaje nam jeszcze kilka formalności związanych z ZUS-em oraz Urzędem Skarbowym. W Urzędzie musimy się zarejestrować jako podatnik VAT. W tym celu należy wypełnić formularz VAT-R. Żeby uregulować sytuację zgodnie z wymogami ZUS-u, musimy z kolei złożyć druk ZUS ZUA. Możemy to zrobić przy okazji składania formularza CEIDG-1.
Tarata
Michał Wójcik
Najbardziej podoba mi się w Taracie to, jak dostosowuje rekomendacje do moich potrzeb. Wystarczyło, ...
przeczytaj to całkowicieTarata
Kacper Nowak
Korzystanie z Taraty to był prawdziwy relaks. Proces składania wniosku jest szybki i bezproblemowy. ...
przeczytaj to całkowicieTarata
Piotr N
Tarata naprawdę oferuje szeroki wachlarz pożyczek. Od opcji dla osób z dobrą historią kredytową po a...
przeczytaj to całkowicieTarata
Marek Kowalczyk
Miałem kilka pytań podczas procesu i skontaktowałem się z obsługą klienta Taraty. Byli bardzo uprzej...
przeczytaj to całkowicieTarata
Szymon Jabłoński
Tarata jest idealna w sytuacjach awaryjnych. Kiedy potrzebowałem pilnie pieniędzy, znalazłem ofertę,...
przeczytaj to całkowicie