Jak wyjść z długów. Porady w trudnych sytuacjach

W dzisiejszym świecie bardzo łatwo skusić się na ekspresową pożyczkę czy pierwszy kredyt. Szereg instytucji finansowych proponuje całe multum rozwiązań, które mogą podratować nasz domowy budżet czy umożliwić kupno wymarzonej rzeczy. Łatwość otrzymania pożyczki sprawia, że coraz więcej osób korzysta z takich rozwiązań. Dopóki nasza sytuacja finansowa jest stabilna, spłata idzie gładko. Jednak kiepskie decyzje finansowe lub zdarzenia losowe mogą sprawić, że pojawią się kłopoty. Jak sobie z nimi radzić?

Jak wyjść z długów. Porady w trudnych sytuacjach

Czym jest pętla kredytowa?

Określenie spirala długów lub pętla kredytowa oznacza sytuację, gdy klient banków lub firm pożyczkowych spłaca stare zadłużenia, zaciągając nowe. Dojść do niej może z dwóch powodów. Pierwszym z są nieodpowiedzialne zachowania konsumenckie. Współcześnie coraz łatwiej jest zaciągnąć pożyczki ratalne online lub zacząć używać karty debetowej. Niesie to za sobą pokusę życia na wyższym poziomie niż możemy sobie na to pozwolić. Matematyka jest jednak bezlitosna i prędzej czy później trzeba będzie spłacić każdy dług. Jeśli robimy to biorąc kolejne pożyczki, nasza sytuacja finansowa staje się coraz trudniejsza. W kłopoty z płynnością finansową możemy wpaść też przez zdarzenia losowe. Nagła utrata pracy, znaczne zmniejszenie dochodów lub choroba uniemożliwiająca pracę może sprawić, że spłata raty w terminie może stać się niemożliwa.

Jak wydostać się ze spirali długów?

Pierwszym krokiem do skutecznego rozwiązania problemów jest zaprzestanie brania kolejnych pożyczek. Takie postepowanie jak zaznaczyliśmy wcześniej sprawia, że kłopoty się pogłębiają. Kolejnym ważnym krokiem jest jak najszybszy kontakt z firmami i bankami, wobec których mamy zaległości. Czas działa tu na naszą niekorzyść i im dłużej zwlekamy, tym trudniej będzie o porozumienie z wierzycielem.

A choć przyznanie się do kłopotów finansowych bywa trudne, dziś coraz więcej instytucji finansowych posiada wykwalifikowane działy zajmujące się kontaktem i negocjacjami w przypadku zaległości w spłatach zobowiązania. Ich eksperci pomogą nam znaleźć rozwiązanie satysfakcjonujące obie strony.

Banki często decydują się w takich sytuacjach na modyfikacje umów kredytowych i np. zmniejszenie miesięcznej raty. Podobnie postępują firmy pożyczkowe, ponieważ każdej z tych instytucji bardziej zależy na odzyskaniu długu (nawet po dłuższym czasie niż na stracie zarówno pieniędzy jak i klienta.

Dodatkowo firmy pozabankowe często mają w swojej ofercie możliwość przeniesienia zaległego długu do innej firmy lub czasowego odroczenia spłat. Każde takie działanie ma na celu przede wszystkim pomoc nam jako konsumentom, dlatego nie warto wahać się, gdy istnieje szansa z nich skorzystania.

Długi to wciąż wstydliwy temat i jest to jak najbardziej zrozumiałe. Warto jednak pamiętać, że pracownicy działów oddłużania rozumieją każdą sytuację i są po to aby nam pomóc. Jak zaznaczaliśmy wcześniej w przypadku pogłębiających się problemów finansowych chowanie głowy w piasek to najgorsza z możliwych opcji. Warto więc postąpić w takiej sytuacji rozsądnie i szukać kontaktu z wierzycielem.

Dodatkowo aby zminimalizować ryzyko kłopotów jeszcze przed zaciągnięciem darmowe pożyczki online, zapoznajmy się z procedurami danej firmy w przypadku problemów ze spłatą. Im więcej wiemy, tym bezpieczniej będziemy się czuć, a bezpieczeństwo i odpowiedzialność w sprawach finansowych to podstawa.

Podoba Ci się?

1122


Czytaj również: