Okres pandemii zmienił wiele naszych nawyków konsumenckich. Przez kilka tygodni byliśmy zachęcani, by jak najrzadziej wychodzić z domu. Priorytetem stało się zapewnienie sobie zapasów żywnościowych. W końcu marca wydaliśmy na jedzenie więcej niż zwykle.

Był to czas próby w planowaniu zakupów oraz odpowiednim przechowywaniu artykułów spożywczych. Teraz, gdy w maju sytuacja jest już bardziej stabilna, nadal z rozsądku kupujemy rzadziej i więcej. Jest to odpowiedzialna postawa, chroniąca zdrowie nasze i innych. Jak więc planować zakupy na dłuższy okres tak, by nie ryzykować zakażenia, szwendając się po galeriach? Szczególnie w sytuacji gdy nie jest już tak łatwo pożyczyć pieniądze na zakupy – branża pożyczkowa wycofuje się z atrakcyjnych ofert jak pierwsza pożyczka za darmo.
Lista to podstawa
Aby jak najrozsądniej zaplanować zakupy spożywcze na dłuższy czas, kluczowy jest plan. Aby jednak nie stać się jego niewolnikiem i nie stracić przyjemności, etap planowania można zamienić w zabawę. Cała rodzina może uczestniczyć w planowaniu posiłków na najbliższy czas. Potem menu zamieniamy na konkretną listę zakupów i staramy się kupić wszystko w czasie jednej wyprawy.
Bardzo ważnym, jeśli nie najważniejszym, etapem planowania posiłków i gromadzenia zapasów jest odpowiednie przechowywanie żywności. Kolejność serwowanych dań nie może być przypadkowa ale odpowiadać trwałości produktów. Dzięki temu unikniemy marnowania żywności i bolesnych strat budżetowych. Dobrze też mieć w domu listę produktów awaryjnych lub pierwszej potrzeby i uzupełniać regularnie ich zapasy. Najlepiej uwzględnić na niej produkty trwałe takie jak kasze, ryże czy puszki. Najważniejsze by były to produkty podstawowe, z których zawsze możemy ugotować awaryjny obiad czy kolację.
Gdzie kupować?
W czasach pandemii, gdy dochód wielu rodzin się zredukował, ważne są stabilne i niskie ceny produktów branży spożywczej. Nie oznacza to oczywiście, że musimy kupować w supermarketach, ale ceny dużych pośredników zawsze są bardziej stabilne. Szukając złotego środka najlepiej jest korzystać z niewielkich osiedlowych supermarketów działających pod znanymi markami handlowymi. Pozwoli nam to skorzystać z promocji i kupować taniej. Oczywiście kryzys dotyka też małych przedsiębiorców, którym przyda się wsparcie klientów. Dlatego na przykład kupując pieczywo, warto zaglądać do niewielkich osiedlowych piekarni. Ceny chleba nie ulegają dużym wahaniom. Zaopatrując się w tych miejscach mamy więc gwarancję świeżości produktów bez ryzyka wysokich cen.
Jak nie zwariować na zakupach on-line
Statystyki pokazują wyraźny wzrost zainteresowania zakupami w sieci pod koniec marca i na początku kwietnia 2020 roku. Psycholodzy mówią tu o zjawisku odreagowania stresu shoppingiem. Rzeczywiście udane zakupy potrafią poprawić nam nastrój. W sytuacji kryzysowej warto też stawiać na małe przyjemności. Jednak słowo “małe” jest tu kluczowe. Ponieważ pandemia łączy się z głębokim kryzysem gospodarczym nieprzemyślane zakupy w sieci mogą odbić się czkawką. Aby więc nie wpaść w tarapaty finansowe warto zaplanować również zakupy w sieci. Jeśli czegoś potrzebujemy, szukajmy promocji Unikamy również zakupów na poprawę humoru. Tańszy i skuteczniejszy może okazać się dozwolony już spacer w parku.
Lubisz takie treści? Polecamy także: "Korzyści z okresów karencji w pożyczkach osobistych w Polsce"
Crezu
Emilia.Szymanska
Bardzo dobra opcja dla osób, które potrzebują gotówki na już.
Minicapital
Emilia Jóźwiak
Dzięki nim naprawiłem samochód przed długą podróżą.
Monetkowo
Artur Wiśniewski
Cieszę się, że mogłem szybko naprawić samochód, ale odsetki były wysokie.
Credyt
JanekRetro88
Pieniądze dostałem jeszcze tego samego dnia, idealne rozwiązanie w nagłych przypadkach!
Cashmey
Wojciech_Explorer
Bardzo uczciwa firma, warunki zgodne z umową, polecam!