Jak poprawić złą historię kredytową?

W dobie prężnego rozwoju rynku kredytowego coraz częściej decydujemy się na kredyt czy choćby pożyczki krótkoterminowe. Dziś powodem do rozważenia tego rozwiązania jest więc nie tylko zakup mieszkania czy samochodu. Wakacje, święta, remont, a nawet nowy komputer. Obecnie wszystko to możemy mieć na kredyt.

Jak poprawić złą historię kredytową?Agresywna reklama i łatwy dostęp do dodatkowych pieniędzy sprawiają że czasem kredytobiorcy zapominają o rozsądku i biorą na siebie zobowiązania, których trudno im dotrzymać. Statystycznie prawie 40% kredytów bankowych nie jest regularnie spłacanych. Pół biedy, jeśli jest to jednorazowe spóźnienie. Co dzieje się jednak, gdy nie jesteśmy w stanie oddać pożyczonych pieniędzy?

W trosce zarówno o klientów, jak i sektor bankowy, w Polsce działają trzy niezależne podmioty, na których listę trafimy w razie większych zaległości w spłacie kredytu. Omówmy w skrócie każdą z nich, mając szczególnie na uwadze sposoby pozbycia się obciążającego wpisu w przypadku uregulowania długu.

KRD

KRD czyli Krajowy Rejestr Długów, będący jednym z Biur informacji Gospodarczej, jest instytucją zajmującą się przechowywaniem i gromadzeniem informacji kredytowych. Jest najstarszą tego typu spółką i działa w Polsce od 2003 roku. Zgłosić do KRD nierzetelnego płatnika może każdy podmiot gospodarczy, który podpisał z nim umowę. W tę grupę wlicza się więc nie tylko banki, ale też np. spółdzielnie czy firmy usługowe. Kredytobiorca ma też możliwość sprawdzenia w tej bazie siebie. Wystarczy PESEL i konto na stronie firmy.

Jak pozbyć się obciążającego wpisu? To proste, bo wystarczy spłacić dług. Nasz wierzyciel ma obowiązek w ciągu 14-stu dni zgłosić to do rejestru. Od tej pory mamy w BIG-u czyste konto.

BIK

BIK to Biuro Informacji Kredytowej. Zostało stworzone, aby nie tylko przechowywać informacje, ale również pomóc rzetelnym klientom w budowaniu pozytywnej historii kredytowej. Na podstawie m. in zawartych w nim zapisów obliczany jest tak zwany scoring, czyli punktowa ocena zdolności kredytowej. BIK udostępnia swoje dane zarówno bankom i SKOK-om, jak i konsumentom, jednak na tworzenie bazy mają wpływ tylko te pierwsze. Historia naszych rachunków i zobowiązań bankowych jest wiec przez nie przekazywana właśnie tej bazie. Jest tak również w przypadku zaległości finansowych. Negatywny zapis w BIK-u może być usunięty tylko przez bank, wobec którego mieliśmy dług. Co jednak ważne, nawet po wyczyszczeniu złej historii BIK, dawne zaległości nadal będą obniżać naszą ocenę zdolności kredytowej.

To, że w którymś z omawianych rejestrów istnieje obciążający nas wpis nie znaczy, że automatycznie tracimy szanse na pożyczkę. Jak widać wszystkie je usuwa spłacenie zaległego zobowiązania. Jednak przy pożyczaniu większych kwot stare zaległości mają znaczenie i mogą odebrać nam szansę na np. kredyt mieszkaniowy. Dlatego tak ważne jest odpowiedzialne pożyczanie, nawet niewielkich kwot.

Podoba Ci się?

926


Czytaj również: