Jak oszczędzać efektywnie – 5 praktycznych porad

Wielu z nas wydaje się, że żeby oszczędzać, trzeba mieć miesięcznie naprawdę duży dochód. Przez takie podejście odkładanie pieniędzy wydaje się trudne i zarezerwowane dla wąskiej grupy konsumentów. Okazuje się, że we frazesie "oszczędzać może każdy" jest sporo prawdy. Oto pięć praktycznych porad, jak oszczędzać nawet przy niewielkim domowych budżecie.

Jak oszczędzać efektywnie – 5 praktycznych porad

Planuj wydatki

Chodzi tu zarówno o miesięczny budżet, jak i przemyślane podejmowanie poważniejszych decyzji finansowych. Jeśli mamy ochotę na większe zakupy, nie musimy z nich rezygnować. Najważniejsze, żeby nie działać pod wpływem impulsu i wiedzieć, ile pieniędzy realnie możemy wydać. Marzą nam się wakacje, nowy sprzęt domowy lub remont? Zacznijmy na to oszczędzać. W ten sposób te "dodatkowe" wydatki nie wpędzą nas w kłopoty finansowe i aby je urzeczywistnić nie będziemy musieli korzystać z pomocy banku czy firmy pożyczkowej.

Korzystaj z wyprzedaży

Promocji możemy szukać i w przypadku codziennych zakupów, i większych wydatków. Nie chodzi tu o to, żeby przez pół miasta jechać po jeden przeceniony produkt, ale już większe zakupy żywnościowe w supermarkecie mogą okazać się sporą oszczędnością. Podobnie rzecz się ma w przypadku odzieży, tanich lotów na wakacje czy sprzętu AGD czy RTV. Jeśli tylko zechcemy poświęcić na to trochę czasu, na pewno znajdziemy tańszą opcję.

Nie kupuj pod wpływem impulsu

Ten punkt łączy się bezpośrednio z poprzednimi. Dotyczy bowiem i planowania wydatków, i rozsądnego korzystania z promocji. Okazje same w sobie nie są niczym złym, jednak jeśli pod ich wpływem kupujemy niepotrzebne rzeczy, prosimy się o kłopoty finansowe. Szczególnie, jeśli w tym celu decydujemy się na chwilówki online. Idąc do centrum handlowego miejmy więc ze sobą listę zakupów i nie dajmy się omamić agresywnej reklamie. Mamy ochotę na coś ekstra? Oczywiście nie warto się ograniczać – byle w obrębie ustalonego budżetu.

Kupuj poza sezonem

Ten punkt dotyczy zarówno wycieczek, jak i ciuchów czy prezentów gwiazdkowych. Planując roczne wydatki sporo zaoszczędzimy, robiąc gwiazdkowe zakupy na przykład jesienią. Podobnie rzecz się ma z wrześniową wyprawką dla dziecka czy odzieżą sezonową. Warto szukać przecen i nie kupować zbyt dużo w okresach, kiedy ceny naturalnie idą w górę. A z zakupem wakacji warto czekać do ostatniej chwili tylko wtedy, gdy od początku nastawiamy się na ofertę last minute.

Kontroluj wydatki domowe

Woda, prąd czy gaz to stałe punkty domowe budżetu. Warto jednak sprawdzić, jak dużo na nie wydajemy i czy na pewno nie uda się zmniejszyć tej kwoty. Dzięki temu oszczędzimy, ale też zadbamy o środowisko. Kontrolujmy więc zużycie wody i dbajmy o sprzęt, który najwięcej jej potrzebuje. Jeśli trzeba, kupmy zmywarkę lub zmieńmy pralkę na bardziej nowoczesną. Taką, która oszczędza media. Odkręcajmy ogrzewanie tylko wtedy, kiedy trzeba i koniecznie przykręcajmy je, gdy wietrzymy pokój. To drobiazgi, ale jeśli będziemy o nie dbać, na pewno pozytywnie odbije się to na naszym domowych budżecie.

Podoba Ci się?

1105


Czytaj również: