Jak nauczyć dziecko oszczędzania?

Jak nauczyć dziecko oszczędzania?Oszczędzanie to dobry i bardzo przydatny zwyczaj. I choć każdy o tym wie, w praktyce okazuje się, że nie zawsze wiemy, jak to robić skutecznie. Szczególnie dziś, gdy na rynkach finansowych mamy naprawdę mnóstwo produktów dedykowanych właśnie oszczędnym, warto się tego uczyć. A żeby to robić jeszcze skuteczniej, najlepiej wyrabiać taki nawyk od dziecka. Co więc mogą zrobić rodzice, by nauczyć swoją pociechę oszczędzania i wyrobić u niej dobre zwyczaje finansowe?

Nawyki dostosowane do wieku

Oczywiście wiadomo, że innych rzeczy wymagamy od 6, a innych od 12-latka. Dlatego jeśli chcemy uczyć oszczędzania malucha, warto zacząć od najprostszych rzeczy. Przedszkolak czy dziecko zaczynające podstawówkę może zacząć pierwsze kroki z oszczędzaniem dzięki własnej skarbonce. W świecie, w którym reklama wywiera ogromny nacisk zarówno na dzieci, jak i rodziców, warto zwracać uwagę na wartość pieniądza oraz pokazywać korzyści ze zbierania nawet małych kwot. Zamiast więc bezrefleksyjnie pozwalać na zachcianki, lepiej zachęcić dziecko do samodzielnego nazbierania na upragniony gadżet. Aby mu w tym pomóc, można ustalić drobne kwoty, które dostaje od nas na przykład za pomoc w domu czy dobre oceny. A następnie chwalić, gdy coś z tego odłoży.

Starsze dziecko, które może mieć już własne konto bankowe, ma możliwość oszczędzać jeszcze aktywniej. Konto dla juniora, które zakładane jest pod nadzorem rodziców, może skutecznie ułatwić codzienne oszczędzanie przy użyciu nowoczesnych narzędzi bankowych. Aby pokazać, że oszczędzanie nie jest trudne, można aktywować na rachunku automatyczne sposoby oszczędzania. Jednym z nich jest przelewanie końcówek kwot wydawanych na zakupy na oddzielne konto podpięte do rachunku bankowego. Tę samą możliwość mają w większości banków dorośli. W ten sposób oszczędza się “niechcący”, a uzbierana po czasie kwota, może naprawdę pozytywnie zaskoczyć.

Najlepszy jest własny przykład

Wszyscy wiemy, że dziecko najskuteczniej uczy się przez obserwację. Dlatego właśnie nawyki rodziców są tak ważne w kształtowaniu pożytecznych przyzwyczajeń dziecka. To jak, gdzie i jak często kupujemy, będzie w przyszłości kopiowane przez nasze dzieci. Zabierajmy je więc na przemyślane zakupy i nie ulegajmy presji kupowania zachcianek. Uczmy, że często potrzebne rzeczy można kupić taniej, korzystając z promocji i wyprzedaży, a zakupy pod wpływem impulsu to nienajlepszy pomysł. 

Z drugiej strony pozwolenie dziecku w odpowiednim wieku samodzielnie dysponować choćby niewielką kwotą, może okazać się bardziej kształcące niż częste pogadanki. Dlatego nie bójmy się powierzać dzieciom ich własnych pieniędzy oraz dajmy im swobodę w dysponowaniu nimi. Im wcześniej poznają wartość pieniądza i nauczą się go szanować, tym większa szansa, że wyrosną na świadomych konsumentów. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu, nauczą się korzystać z promocji oraz zapewnią sobie stabilność finansową w dorosłym życiu.

Podoba Ci się?

642


Czytaj również: