Dodatkowe koszty pożyczki

Decyzja o pożyczce to zawsze sprawa wymagająca szczególnego skupienia. Od wybrania oferty do podpisania umowy czeka nas krótsza lub dłuższa droga formalna. W jej trakcie powinniśmy być wyczuleni na wszelkie dodatkowe koszty związane z interesującą nas pożyczką. Biorąc pod uwagę, że mogą one znacznie różnić się nie tylko między firmami, ale i konkretnymi produktami, sprawdźmy, na co zwrócić szczególną uwagę, przeglądając tabele opłat pożyczkowych. Uzbrojeni w taką wiedzę będziemy czuć się pewniej i wybierzemy lepsze rozwiązania spośród setek ofert pożyczkowych.

Dodatkowe koszty pożyczkiDodatkowe opłaty za pożyczanie poza bankiem

Firmy pożyczkowe jako swój atut chętnie przedstawiają uproszczone formalności. Dzięki temu wniosek możemy złożyć w kilka minut, a pieniądze trafią na nasze konto nawet w ciągu godziny. Za wygodę i dostępność klient płaci standardowo sporym oprocentowaniem pożyczki, ale nie tylko. Zarówno chwilówki, jak i ratalne pożyczki pozabankowe, obciążone są zwykle dodatkowymi kosztami, takimi jak opłata przygotowawcza czy prowizja za udzielenie pożyczki. Warto mieć świadomość, co ile kosztuje, żeby dobrze porównać oferty. Wyjątek stanowią promocyjne propozycje dla nowych klientów. Dotyczą one jednak zwykle okresu pożyczkowego nie dłuższego niż miesiąc czy dwa. Brak opłat obowiązuje oczywiście tylko w przypadku terminowej spłaty. Jeśli spóźnimy się z uregulowaniem długu, możemy spodziewać się dodatkowych kosztów związanych z monitami czy przesunięciem terminu spłaty. Niestety często ich wysokość potrafi nas zaskoczyć.

Co składa się na całkowity koszt pożyczki bankowej?

Pożyczając pieniądze od banku mamy pewność, że oprocentowanie będzie niższe niż w przypadku omawianych wcześniej firm. Nie oznacza to jednak, że kredyt bankowy nie generuje innych kosztów. Na całkowitą sumę zwrotu długu składają się prowizje bankowe czy przygotowawcze wliczone zwykle w pierwsza ratę. Dodatkowo z kredytem bankowym wiąże się często obowiązkowe ubezpieczenie czy opłaty związane z ewentualnym przewalutowaniem, a także inflacja w przypadku zobowiązań rozłożonych na lata.

Warto podkreślić, że po podpisaniu umowy zarówno z bankiem jak i firmą pożyczkową możemy spodziewać się dodatkowych opłat przy każdej zmianie warunków. W praktyce oznacza to koszty związane z przesunięciem terminu czy przedłużeniem okresu spłaty. Często też już wcześniej płacimy za ewentualne wakacje kredytowe. Bez opłat z całą pewnością nie zmienimy też wysokości raty.

Umowy pożyczkowe należy więc dokładnie przeczytać i przeanalizować nie tylko przed ich podpisaniem, ale i w trakcie wyboru odpowiedniej oferty. Szczególnie decydując się na zaciągnięcie większego długu powinniśmy znać dokładnie wszystkie warunki i koszty ich zmian. Nawet jeśli nie przewidujemy takich wypadków, warto być przygotowanym na każdą ewentualność. Pilnujmy realnych terminów spłaty i dobrze dobranego ubezpieczenia tak, by kredyt nie kosztował nas więcej niż musi.

Podoba Ci się?

1094


Czytaj również: