Dlaczego tak trudno jest dostać kredyt w banku?

Dlaczego tak trudno jest dostać kredyt w banku?Współczesny rozkwit branży pozabankowej wynika z coraz bardziej wyśrubowanych wymagań, jakie stawiają swoim klientom banki. Sporo klientów ceni sobie również szybkość i wygodę brania mikropożyczki przez internet we własnym domu. Jednak wszyscy ci, którzy potrzebują większej sumy na dłuższy okres muszą liczyć się ze sporymi kosztami. Kredyty bankowe są oczywiście sporo tańsze. Tylko dlaczego tak trudno je dostać?

Zdolność kredytowa, czyli być albo nie być naszej pożyczki

Wzięcie kredytu w banku jest w praktyce utrudnione, ponieważ na tę możliwość trzeba sobie zapracować. Historia naszych decyzji pożyczkowych kształtuje zdolność kredytową, czyli to, ile i na jakich warunkach zechce nam pożyczyć bank. Problem w tym, że brak takiej historii może okazać się tak samo zdradliwy, jak zaległości w spłatach. Długoletnią dobrą historię może też zepsuć nawet jedno potknięcie. To nie wszystko. Nawet jeśli dbamy o stan swoich finansów i zawsze w terminie spłacamy zaciągnięte zobowiązania, to kluczowa jest nasza aktualna sytuacja finansowa. Czyli na przykład to, ile zarabiamy i w ramach jakiej umowy. Oczywiście istnieją sposoby na to, żeby poprawić swoją zdolność kredytową.

Jak ulepszyć naszą historię kredytową?

Jak wspomnieliśmy, brak historii kredytowej może być tak samo obciążający, jak zaległości w spłatach zobowiązań. Dlatego tak ważne jest, aby nasze pierwsze decyzje kredytowe były przemyślane, a jeśli w przyszłości planujemy na przykład kredyt mieszkaniowy, możemy już na studiach zdecydować się na niewielkie zakupy na raty. Oczywiście to, jak i każde następne zobowiązanie należy spłacać w terminie. Dzięki temu zarówno w banku, jak i poza nim będziemy mogli pożyczać więcej i na lepszych warunkach. 

Kluczowe aspekty - dochód oraz staż pracy

Oczywiście nawet idealna historia pożyczkowa nie zastąpi w oczach banku stabilnej sytuacji finansowej. Właśnie dlatego tak ważne są zarówno nasze dochody, jak i forma oraz staż pracy. Nikogo nie zdziwi chyba fakt, żę dla banku najlepszymi klientami są ci, którzy pracują na pełnej umowie o pracę przynajmniej kilka lat w tej samej firmie. Nie oznacza to oczywiście, że freelancerzy czy przedsiębiorcy nie mają szans na kredyt. Ich zdolność jest jednak wyliczana inaczej, a dla banku liczy się przede wszystkim minimalne ryzyko przy pożyczaniu, szczególnie większych sum. Ryzyko to wyliczane jest zarówno na podstawie dochodu na jedną osobę w naszym gospodarstwie domowym, jak i liczby osób na utrzymaniu. Posiadanie innych kredytów, duża rodzina czy niepewne dochody mogą drastycznie obniżyć nasze zdolności kredytowe. Minusy te nie wykluczają nas oczywiście z grona klientów banku, ale propozycje dla nas mogą być wyżej oprocentowane. W takiej sytuacji musimy się też liczyć z ryzykiem obniżenia wnioskowanej kwoty lub dostaniemy ją na krótszy okres.

Podoba Ci się?

618


Czytaj również: